Sağlık

Düzenli traş kalp krizini önlüyor mu?

Düzenli traş kalp krizini önlüyor mu?

Her gün düzenli olarak traş olan erkeklerde kalp krizi, beyin kanaması ve felç geçirme riskinin azaldığı öne sürüldü...

Bristol Üniversitesi´nde yapılan ve sonuçları American Journal of Epidemiology dergisinde yayımlanan 20 yıllık bir araştırmada, kişilerin sakal durumuyla kalp hastalıkları ve beyin kanamaları arasındaki ilişki incelendi.

Caerphilly bölgesinde yaşayan 2 bin 438 erkek üzerinde yapılan araştırma sırasında, bu kişilere ne kadar sıklıkla traş olduklarını soran bilim adamları, bu kişilerin kalp krizi ve beyin kanaması geçirme eğilimlerini 20 yıl boyunca izlediler.

Araştırmacılar, her gün traş olmayan grupta sigara içenlerin oranının yüksek olduğunu, daha az evlilik yapıldığını ve büyük oranda ´´kol işçiliği´´ gerektiren alanlarda çalışıldığını söylediler.

Bu etkenlerin büyük bölümünün ortadan kaldırılması halinde bile, traş olmayan erkeklerin yüzde 70 oranında daha fazla beyin kanaması ve felç geçirdiklerini ve yüzde 30´unun da diğer gruba oranla her ne nedenle olursa olsun daha erken öldüklerini belirten araştırma ekibinin başkanı Prof. Shah İbrahim, ´´Sigara, düzensiz hayat, yorucu ve yıpratıcı işler gibi etkenler ortadan kaldırılsa bile, felç ve beyin kanaması geçirme riskleri azalmadı´´ dedi.

Prof. İbrahim, her gün traş olup olmamakla ölümcül hastalıklara yakalanma arasındaki ilişkinin büyük oranda sosyal etkenlere bağlı görünmekle birlikte, bazı hormonal etkilerin de rol oynadığına inandıklarını bildirdi. İbrahim, bu konunun tam olarak açıklığa kavuşturulması için daha ayrıntılı araştırmalara ihtiyaç duyduklarını ifade etti.
Yayın tarihi: 06.02.2003
908
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.