Sağlık

Düşük kolesterole dikkat!

Düşük kolesterole dikkat!

Kolesterol seviyesi çok düşük olan kişilerde vücuttaki hormonların sentezi de bozulmaktadır.

Şimdiye kadar gerek yazılı gerek görsel basında kolesterolün zararlı etkileri üzerine çok yoğun haberler yayınlandı. Yüksek kolesterol, kalp krizi, felç ve inme gibi ilgili organı besleyen bir veya daha fazla damarın tıkanması, ciddi hastalıklara sebep olmakta. Maçka e-LAB Medikal Direktörü Dr. Aytaç Keskineğe, son yıllarda yapılan çalışmaların, ağır depresyon tablosuyla seyreden hastalarda depresyonun şiddetiyle kan kolesterol seviyesi arasında ters bir orantı olduğunu ortaya çıkardığını vurguladı.

Dr. Keskineğe ayrıca, "Total Kolesterol seviyesi 150'nin altına inen depresyonlu hastalarda da intihar eğiliminin arttığı ortaya çıkmıştır. Maalesef toplumumuzda doktora danışmadan ilaç tüketimi çok fazla olduğundan bilinçsizce kullanılan kolesterol düşürücü ilaçlara bağlı birçok yan etki ortaya çıkabilmektedir. Vücudumuzdaki steroid hormonlar (kadınlarda östrojen, progesteron) erkeklerde (testosteron) sentezinde kullanılan en önemli yapı taşı kolesterol halkasıdır." açıklamasını da yaptı.

Kolesterol seviyesi çok düşük olan kişilerde vücuttaki hormonların sentezi de bozulmakta ve bu hormonların eksikliklerine bağlı ciddi gelişme ve üreme sorunları da ortaya çıkabilmekte. Bu yüzden kolesterol ilaçlarının ve diğer kolesterol düşürücü maddelerin kullanımın mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerektiğini savunan Maçka e-LAB Medikal Direktörü Dr. Aytaç Keskineğe, "Bilinçsizce kullanılan ilaçlar ve diğer maddeler sağlığımızla ilgili çok ciddi problemlere sebep olabilir." dedi.

e-LAB: 212 296 31 50
Yayın tarihi: 30.03.2006
762
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.