Sağlık

Düşük kilolu doğum kısa bırakıyor

Düşük kilolu doğum kısa bırakıyor

Zamanında doğduğu halde 2.500 gramın altında olan bebeklerin yüzde 10-15'inin kısa kaldığı belirtildi.

Kısa boylu çocuklara 4 yaşından itibaren 8-9 yıl süreyle büyüme hormonu tedavisi uygulandığında çocukların boylarının normal değerlere ulaştığı dile getirildi.

Pfizer İlaçları tarafından Hyatt Regency Otel'de düzenlenen "Medya Bilgi Paylaşım Günleri"nde konuşan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feyza Darendeliler, zamanında doğduğu halde 2.500 gramın altında olan bebeklerin gebelik yaşına göre küçük olduklarını söyledi.

Buna yol açan en önemli olayın fetusa yeterli besin maddesi gitmemesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Darendeliler, bunun dışında annenin tansiyon yüksekliği, şeker, böbrek, kalp hastalıkları ve kansızlığı ile plasenta bozukluğunun etken olduğunu dile getirdi. Annenin sigara, alkol alması ile yaşının ileri veya çok genç olmasının da bu tür doğumlara yol açabileceğine işaret eden Prof. Dr. Darendeliler, her şeye karşın gebelik yaşına göre küçük doğan bebeklerin yüzde 40'ının altında yatan nedenin belli olmadığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Darendeliler, gebelik yaşına göre küçük doğan bebeklerin yüzde 85-90'ının doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde ve sıklıkla 2 yaşına kadar normal değerlere ulaştığını belirterek, "Gebelik yaşına göre küçük doğan bebeklerin sıklığı doğumların yüzde 3-5'i kadardır. Bebeklerin 10-15'i büyümede yakalama yapamaz ve kısa kalır" dedi.

Gebelik yaşına göre küçük doğan bebeklerin büyümelerinin yavaş, iştahlarının az, el ve ayaklarının küçük, omuz ve kalçalarının dar, yüzlerinin de küçük olduğunu anlatan Prof. Dr. Feyza Darendeliler, bazı çalışmalarının sonuçlarına göre, böyle doğan çocukların okul ve iş başarılarının düşük olduğunu kaydetti.

Hormon tedavisi öneriliyor

Kısa boylu kalanlara 4 yaşından itibaren 8-9 yıl süreyle büyüme hormonu tedavisi verilirse çocukların boylarının normal değerlere ulaştığını dile getiren Prof. Dr. Darendeliler, tedaviyle çocukların sosyal uyum ve özgüvenlerinin arttığının da saptandığını bildirdi.

Prof. Dr. Darendeliler, gebelik yaşına göre küçük doğan çocukların ileriki yaşlarında hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları, diyabet, yağ yüksekliği ve osteoporoz risklerinin fazla olduğunu ifade ederek, özellikle küçük doğup aşırı kilo alarak şişmanlayan çocuklarda bu risklerin çok daha fazla olduğunu sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 28.03.2005
834
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.