Sağlık

Dünyanın yeni korkusu

Dünyanın yeni korkusu

81 kişinin ölümüne neden olan domuz gribi Meksika sınırını aştı, tüm ülkeler Meksika'dan gelen yolcularını dikkatle izliyor.

Güncellenme tarihi:
• 'Alo 184' Domuz gribi ile ilgili bilgi almak isteyenler için... • DSÖ: Kontrol için artık çok geç • Nasıl korunmalı? Dünya Sağlık Örgütü: Salgın daha çok yayılabilir Meksika'nın başkenti Meksiko'da başlayan ve 13 Nisan'dan beri 81 kişinin ölümüne neden olan domuz gribi salgınının ülke sınırlarını aşıp farklı ülkelere yayılmasından korkuluyor. Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, ülkede 1324 kişinin domuz gribi şüphesiyle gözetim altında olduğunu söylerken endişeler dünden beri ABD, Kolombiya, Yeni Zelanda ve İspanya'ya sıçradı. Cordova, 81 kişiden 20'sinin domuz gribinden öldüğünün doğrulandığını açıklarken Meksiko'da kapatılan okulların 6 Mayıs'ta, müze, kütüphane ve tiyatrolarınsa bir hafta sonra açılacağını söyledi. Hastalığın yayılmasını engellemek için bir süre kapalı ya da açık alanlarda gösteri düzenlenmemesini isteyen Cordova, ölenlerin büyük bölümünün 20 ile 45 yaşlarındaki kişiler olduğunu kaydetti. Dün kiliseler hastalığın yayılmasını engellemek için pazar ayinleri yapmadı. Tüm dünya alarm halinde Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan salgının daha çok yayılabileceğini söyledi. Chan, salgının hayvanlarda görülen H1N1 virüsü içerdiğini belirtti. DSÖ, Meksika ve ABD'de salgının başlamasından sonra tüm ülkelere salgınları takip etme tavsiyesinde bulundu. ABD'nin Meksika'ya yakın Teksas ve Kaliforniya eyaletlerinde hastalığın sekiz kişiye bulaştığı iddia edilirken, New York'ta özel bir lisede 75 öğrencinin aynı anda gribe yakalandığı bilgisi geldi. 75 öğrencinin aynı şikâyetlerle hastalandığını belirten yetkililer, öğrencilerin öksürük, ateş, ağrı, boğaz yanması şikâyetlerinin grip vakalarındaki şikâyetler olduğunu belirterek öğrencilere test uyguladıklarını söyledi. Kolombiya'da da Meksika'dan gelip grip belirtileri görülen beş yolcu gözlem altına alındı. Ekvador'da da gribe rastlanan ABD ve Meksika'dan gelenler için önlem alınıyor. Yeni Zelanda'da Meksika'dan dönen 25 kişi karantinaya alındı. Japonya'nın uluslararası havaalanında kontroller artırılırken, Filipinler Meksika'dan gelen ve ateşi olan yolcuları karantinaya alabileceğini bildirdi. Tayland ve Hong Kong'taki yetkililer de durumu izliyor. İspanya'da üç kişi domuz gribi şüphesiyle gözetim altında.
Yayın tarihi: 28.04.2009
2233
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.