Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Dünyanın ruh sağlığı bozuk çıktı

Dünyanın ruh sağlığı bozuk çıktı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 121 milyon kişi depresyonda, 24 milyon kişi şizofren.

Her 4 kişiden 1'inin hayatının bir döneminde ruhsal veya davranış bozukluğu gelişiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 121 milyon kişi depresyonda, 24 milyon kişi şizofren, 37 milyon kişiyse demans (bunama) sorunu yaşıyor. Dünya üzerinde tüm yaş grupları içinde yaklaşık 50 milyonu bulan epilepsi hastalarının yüzde 80'inin gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı sanılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde, her 4 kişiden birinde hayatın herhangi bir döneminde bir ya da birden fazla ruhsal veya davranışsal bozukluk gelişiyor. DSÖ, depresyonu, "mutsuzluk, aktivitelere olan ilgi kaybı ve enerji azalması ile karakterize olan, sık görülen ruhsal bir bozukluk" olarak tanımlıyor. DSÖ'ye göre, depresif bozukluklar ve şizofreni tüm intiharların yüzde 60'ından sorumlu tutuluyor.

Verilere göre, herhangi bir yıl içerisinde erkeklerin yüzde 5.8'i kadınların yüzde 9.5'inin depresif bir yola gireceği tahmin ediliyor. Ancak bu rakamlar, toplumlarda değişiklik gösteriyor. Dünyada şu anda 121 milyon kişinin depresyonda olduğu tahmin ediliyor.

24 milyon kişi şizofreni

Tipik olarak geç adölesan veya erken erişkinlikte başlayan ciddi bir bozukluk olan şizofreni ise dil, düşünce, algı ve benlik hissini etkileyen algılama ve düşüncedeki belirgin bozuklukla ortaya çıkıyor. Dünyada 24 milyon kişi şizofren ve hastalık erkeklerle kadınlarda eşit sıklıkta görülüyor.

37 milyon kişi demans hastası

DSÖ verilerine göre, beyni etkileyen hastalıklar arasında alzheimer da yaygın görülüyor. Alzheimer hastalığı hafıza, düşünme, karar verme, hesap yapma, öğrenme kapasitesinde ve karar verme yeteneklerinde giderek artan bir azalmayla ortaya çıkan bir beyin sendromu olarak açıklanıyor. Fakat, alzheimer hastalığının, belirtilerini, yaşlanmaya bağlı olarak farklı seviyelerde olan ve daha az yetenek kaybıyla ortaya çıkan davranışsal fonksiyonlardaki azalmadan ayırmak gerekiyor. Günümüzde 37 milyon kişinin demans (bunama) problemi olduğu ve bu vakaların çoğunda alzheimer hastalığının sorumlu olduğu tahmin ediliyor. 60 yaş üzerindeki erkeklerin yüzde 5'inin, kadınların ise yüzde 6'sının alzheimer hastalığından etkilendiği düşünülüyor. Nüfusun yaşlanmasıyla bu tablonun gelecek 20 yıl içinde daha da ilerlemesi bekleniyor.

50 milyon kişi sara hastası

Beyin hastalıkları arasında en yaygın olan sara (epilepsi), kısa süreli dikkat kayıplarından, uyuşmalara kadar birçok şekilde görülen tekrarlayan nöbetlerle karakterize bir hastalık olarak tanımlanıyor. Epileptik nöbetlere, "beyindeki artmış elektriksel aktivitenin ani deşarjı" neden oluyor. Epilepsi hastalarının çoğunda beyinde elektriksel değişikliklerin yanı sıra herhangi bir gösterilebilir anormallik bulunmuyor.

Dünya üzerinde tüm yaş grupları içinde yaklaşık 50 milyon kişinin epilepsiden etkilendiği tahmin ediliyor. Epilepsi hastalarının yüzde 80'inin gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı sanılıyor. Epilepsinin engellenmesi için, doğum öncesi ve doğum sonrası bakım, güvenli doğum, çocuklarda ateş, kan basıncı kontrolü ve kazalara karşı emniyet kemeri kullanımıyla beyin hasarının önlenmesi öneriliyor.
849
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.