Sağlık

Dünyanın ilk genetik fuarı Chicago'da

Dünyanın ilk genetik fuarı Chicago'da

"Genetik: Hayatın Çözülen Şifresi" adıyla Chicago Bilim ve Teknoloji Müzesi'nde önceki gün açılan ve beş yıl sürecek fuarda, ziyaretçiler, gen teknolojisi ve klonlama konularındaki bütün gelişmeleri birinci elden görme ve öğrenme imkanına sahip olacak.

Dünyanın ilk genetik fuarı, ''Genetik: Hayatın Çözülen Şifresi'' adı altında Chicago Bilim ve Teknoloji Müzesi'nde açıldı. Fuarı gezenler, DNA'ların gerisinde yatan gizemli dünyayı daha yakından tanıma imkánı bulabilecekleri gibi, insan embriyosunun hareketlerini, klonlanmış fareleri, dönüşüme uğratılmış böcekleri ve genetik yapısı değiştirilmiş civcivleri yumurtadan çıkarken görebilecekler.

''Genetik: Hayatın Çözülen Şifresi'' adlı fuarı düzenleyenler, kamuoyuna açık böyle bir fuar yardımıyla, klonlama veya genetik yapıya müdahale edilerek üretilmiş yiyecekler konusunda zihinlerde beliren sorunların cevaplandırılabileceğini umuyorlar. Çünkü, beş yıl süreli olacağı belirtilen fuar boyunca bilim adamları da ziyaretçilerin genetiğe ilişkin bütün sorularını cevaplandıracak.

Chiago Bilim ve Teknoloji Müzesi Genel Direktörü Barry Aprison, bu tür fuarlar aracığıyla kamuoyunun zihninde beliren soru işaretlerini gidermek istediklerini söyledi. Bunu yaparken, genler, gen teknolojisi ve DNA konusunda da insanları bilgilendirme yoluna gideceklerini de ifade etti. Aprison, gazete ve televizyonlarda hayli sık duyulan genetik, gen teknolojisi, klonlama, DNA'nın çözülmesi gibi haberlerin kendiliğinden merak uyandırdığını hatırlatarak, spekülatif yorumlara prim vermeden, işin aslının bilim adamlarından öğrenilmesinin en sağlıklı yol olduğunu kaydetti.

Hiç kuşkusuz fuarın en ilgi çekici bölümlerinden birisini ''İris Bahçesi'' oluşturuyor. Bu ''bahçe''de gezinen ziyaretçilerin ilk yüzyüze geldikleri gerçek, kendi gözbebeklerindeki iris tabakasının yeryüzündeki tekliği olacak. Bununla da, neden teknolojinin gözbebeğinden kimlik belirleme yolunda büyük adımlar attığını da öğrenebilecekler.

Bir başka ilgi çekici bölümde ise, gerçeğe en yakın biçimde düzenlenmiş genetik yapı aracılığıyla, insan embriyosunda meydana gelen gelişmeler adım adım izlenebiliyor. İş sadece insan embriyosuyla da sınırlı kalmıyor. Genetik yapısı değiştirilip mutasyona uğratılmış civcivlerin yumurtadan çıkışı da canlı olarak gözlemlenebilecek. Ayrıca yine genetik müdahalelerle üretilmiş yeşil gözlü kurbağalar, sadece çekirdek bir göze dönüştürülen danizanaları ve hayret uyandıracak yiyecekler de ziyaretçileri en çok şaşırtan unsurlar olacak. Genel Direktör Aprison, bunları sergilerken, genetik müdahalenin kimi zaman ne kadar gerekli olabileceğini anlatmayı amaçladıklarını ifade ediyor.

Genel Direktör Aprison ise genetikte yaşananların tam bir devrim olduğunu belirterek, bu devrimin hayatlarımızı kökten değiştireceğini ve bu değişimin de çoktan başladığını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 14.01.2002
706
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.