Sağlık

Dünyanın derdi migren

Dünyanın derdi migren

Tüm dünyada 240 milyon insan, migrenle boğuşuyor. Dünya Sağlık Örgütü şiddetli migren atağını en az felç ve bunama kadar işgörmezliğe neden olan bir hastalık olarak sınıflandırıyor.

Toplam 1800 migren hastası ve yakınları arasında yapılan 'Family Matters' Ailevi Konular Araştırması, migrenin sadece hastaların değil, ailelerinin de yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. Dünyada bulunan 240 milyon insan, her yıl 1.4 milyar migren atağı geçiriyor. İçinde bulunduğumuz yıl içinde, Türkiye, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya'da toplam bin 800 migren hastası ve onların 900 yakını arasında yapılan 'Family Matters' Ailevi Konular Araştırması, migrenin sadece hastaların değil, ailelerinin de yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini ortaya koydu. 7-9 Eylül tarihlerinde Paris'te yapılan 8. Avrupa Nöroloji Dernekleri Federasyonu toplantısında sonuçları açıklanan araştırmaya göre, migrenlilerin yüzde yarısı ve aile üyelerinin yüzde 52'si ailenin genel huzurunun migrenden olumsuz etkileniyor. Migren bütün dünyada en yaygın hastalıklardan biri. Türkiye migrenin en sık görüldüğü ülkeler arasında yer alıyor. Hastalığın erken dönemde yani henüz belirtileri hafif ve atak başlamamışken doğru ilaç kullanımıyla kontrol altına alınması mümkün. Eletriptan etken maddeli ilaçların ilk 2 saat içinde alınması, hastaların yüzde 68'inde şiddetli atağı önleyebiliyor. Orta düzey belirtiler başlandığında ilaç alınması halinde ise bu oran yüzde 39'a düşüyor.

ÇİKOLATA MİGRENİ TETİKLEMEZ

Prof. Dr. Peter Goadsby, (NÖROLOG)

Dünya Sağlık Örgütü şiddetli migren atağını en az felç ve bunama kadar işgörmezliğe neden olan bir hastalık olarak sınıflandırıyor. Batılı kadınların yüzde 30'u erkeklere göre 3 kat daha fazla migren krizi geçiriyor. Çocuk yaşta taşıt tutması sorunu yaşayanlarda daha sık görülüyor. Yaygın kanının aksine çikolata migreni tetiklemiyor. Ancak stres ve ailesel yatkınlık migrene yol açan önemli faktörler. Şiddetli başağrısının yanı sıra, ışık ve sesten rahatsız olma, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerin de eşlik ettiği hastalık, hastayı günlük yaşam ve iş aktivitelerinden alıkoyuyor, hareket yeteneğinden yoksun bırakıyor.

MİGREN BAŞAĞRISI DEĞİL BOŞANMA NEDENİ

Dr. Dominique Valada, (NÖROLOG)

Sık migren atakları beyin dokularında hasara yol açabilir, hatta buna bağlı olarak felçlere zemin hazırlayabilir. AB ülkelerinde her gün 600 bin migrenli geçirdikleri atak nedeniyle okullarına gidemiyor.

Migren hastalarının yüzde 74'ü ve aile üyelerinin yüzde 71'i eş-partnerleriyle iletişimlerinin migrenden olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Migren çiftlerin özellikle seks yaşamlarını olumsuz etkiliyor. Çıkan sorunlar boşanmaya kadar varabiliyor. Halbuki ailelerin de destek vermesiyle hastaların yüzde 80'i tedavi edilebiliyor. Ancak maalesef hastalar migreni reddediyor ve tedaviye yanaşmıyorlar. Bunun başağrısı olmadığı bilinmeli.

ABD'de yapılan bir araştırma, 1989'da migren hastalarının sadece yüzde 38'i, 1999'da ise yüzde 48'ine tanı konduğunu, tedavi görme oranlarının ise 1989'da yüzde 37, 1999'da yüzde 41 olduğunu gösteriyor.

Yaşamın tüm alanları etkileniyor

Hastaların yüzde 72'si, aile üyelerinin yüzde 66'sı migrenin birlikte zaman geçirme yetisini sınırladığını,

Hastaların yüzde 72'si, aile üyelerinin yüzde 63'ü eşler arasındaki samimiyetin olumsuz etkilendiğini,

Hastaların yüzde 53'ü, aile üyelerinin yüzde 43'ü cinsel yaşamlarının kalitesinin azaldığını,

Hastaların yüzde 68'i ve aile üyelerinin yüzde 65'i migrenin çocuklarıyla ilişkileri üzerinde olumsuz etki yaptığını,

yüzde 80'i ve aile üyelerinin yüzde 72'si, ebeveyn ile çocuk arasındaki iletişimin olumsuz etkilendiğini,

yüzde 76'sı, aile üyelerinin yüzde 67'si hastalığın aileleriyle zaman geçirme yetilerini engellediğini,

Hastaların yüzde 79'u, aile üyelerinin yüzoe 74'ü iş performansının migrenden etkilendiğini,
yüzde 74'ü, aile üyelerinin yüzde 69'u ev içindeki günlük işlerin migren nedeniyle tam olarak yapılamadığını düşünüyor.

Basit migren testi

Migrenin kesin tanısı doktor tarafından, standart tanı kriterlerine ve klinik esaslara dayanarak konur. Ancak aşağıdaki 3 sorudan en az ikisine 'evet' diyenlerin yüzde 93'ünde migren olduğu belirlenmiş.

A) İlk aşama:

Baş ağrılarınız çalışabilmenizi ya da hatattan zevk alabilmenizi kısıtlıyor mu?

Baş ağrılarınız hakkında doktorunuzla konuşmak ister misiniz?

Eğer bu sorulardan birine 'evet' yanıtı veriyorsanız aşağıdaki soruları yanıtlatın;

B) İkinci aşama:

1- Ağrı sırasında midenizde bulantı veya rahatsızlık hissediyor musunuz?

2- Işıktan başağrınızın olmadığı zamanlara göre daha çok rahatsız oluyor musunuz?

3- Baş ağrılarınız çalışmanızı ya da ihtiyaç duyduklarınızı yapmanızı en az bir gün kısıtlıyor mu?

Ülkelere göre migrenin görülme sıklığı

Türkiye ve İtalya: Yüzde 16

İngiltere: Yüzde 15

İsveç ve İsviçre: Yüzde 13

Almanya, Fransa, ABD, İspanya ve Meksika: Yüzde 12

Danimarka: Yüzde 10

Kanada: Yüzde 8

Japonya: Yüzde 8

Şili: Yüzde 7

Kaynak: Hürriyet
Yayın tarihi: 19.09.2004
908
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.