Sağlık

Dünyanın 2032 yılında içecek suyu kalmayacak

Dünyanın 2032 yılında içecek suyu kalmayacak

Birleşmiş Milletler'in önceki gün açıklanan Global Çevre Raporu, 2032 yılı için hayli kara bir tablo çizdi. The Guardian Gazetesi'nin dün manşetten verdiği rapora göre 2032 yılında dünya nüfusunun yarısı içilebilir sudan mahrum olacak.

Stockholm'de 1972'de ilk Çevre Zirvesi'nden bu yana son 30 seneyi değerlendiren 450 sayfalık BM Global Çevre Raporu, 1100 bilim adamı tarafından hazırlandı. Rapor, ağustosta Güney Afrika'daki Sürdürülebilir Kalkınma Dünya Zirvesi öncesinde dünya liderlerine sunulacak. Çözüm için zamanın sınırlı olduğuna dikkat çeken rapora göre ''önce piyasalar'' anlayışı değişmediği takdirde yol, enerji hatları, havaalanları ve diğer altyapının inşasındaki artış, doğal yaşam alanlarını yok edecek, özellikle yerleşimin yoğun olduğu kıyı alanlarındaki canlı türlerini soyu tükenecek. Ormanlar alarm verici oranda azalırken, toprak kaybı nedeniyle tarım alanları da yüzde 10 oranında kaybediliyor. Rapora göre yeryüzündeki doğal alanların yüzde 70'şi, önlem alınmadığı takdirde tahrip olacak. Canlı türlerinin ise yarıya yakını yok olacak. Afrika'daki insan nüfüsu da kitlesel yok oluş tehdidi altında.

SU, ALTIN OLACAK

BM raporuna göre, dünya nüfusunun yarısı 2032 yılında içecek su bile bulamayacak ve Ortadoğu halklarının yüzde 95'i, Asya ve Pasifik'te yaşayanların yüzde 65'i ciddi su sıkıntısı çekecek. Kentleşmedeki patlama, atık suların değerlendirilmesindeki yetersizlik, turizm ve yoğun tarım yapılan alanlar nedeniyle Akdeniz kıyıları çevre sorunlarıyla kuşatılacak.

BM Çevre Programı Direktörü Klaus Toepfer, gelecek hafta Bali'deki son hazırlık toplantısı öncesinde somut eylemler ve güçlü siyasi irade çağrısı yaptı. Toefler, ''Mevcut verileri gözardı etmek bir felaket olacaktır. Daha sağlıklı, refah içinde bir yeryüzü için artık uygulamaya geçme zamanı. Bunun için de siyasi cesarete ve girişime ihtiyacımız var'' uyarısında bulundu.
Yayın tarihi: 24.05.2002
1076
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.