Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü'nden uyarı!

Dünya Sağlık Örgütü'nden uyarı!

Dünya Sağlık Örgütü, çoğu cilt kanseri olmak üzere her yıl 60 binden fazla kişinin, aşırı güneş ışınlarının etkisiyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Halk ve Çevre Sağlığı Direktörü Dr. Maria Neira yayımladığı açıklamada, derinin pigment üreten hücreleri melanositlerde oluşan melanom kanserinden 48 bin kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Açıklamaya göre 12 bin kişi de diğer tür cilt kanserlerinden yaşamını yitiriyor.

Bu tip kanserlerin yüzde 90'ına güneşten gelen morötesi (ultraviyole-UV) ışınların neden olduğunu belirten Neira, güneşten kaynaklanan radyasyonun sıklıkla güneş yanığı, cilt yaşlanması, katarakt, kornea üzerinde pembe renkli üçgen bir dokunun gelişmesi olan pterigium ve çeşitli hastalıkların kaynağı olduğuna da vurguladı.

Nasıl önlem alınabilinir?

Neira, "Hepimizin güneşe gereksinimi var hatta olmazsa ölürüz. Ne şanslıyız ki, morötesi şınlardan kaynaklanan melanom, diğer cilt kanserleri ve katarakt basit önlemlerle engellenebilir" dedi.

Morötesi ışınların vücutta raşitizm, osteomalasia ve osteoporoz gibi kemik rahatsızlıklarını önleyen D vitamininin üretimi için gerekli olduğuna değinilen raporda, insanlara güneşin zararlı etkilerinden korunmaları için gölgede kalmaları, koruyucu faktörü en az 15 olan güneş kremi kullanmaları ve bronzlaşma salonlarından uzak durmaları önerildi.

Güneş kreminin cildi korumak amaçlı kullanılması gerektiği belirtilen raporda, kar, kum ve denizin morötesi ışınları yansıttığına ve ozon tabakasının incelmesinin morötesi ışınların atmosfere daha fazla girmesine neden olduğuna da dikkat çekildi.

Morötesi ışınların ne görülebildiği ne de hissedilebildiği belirtilen raporda cilt türünün de önemli olduğu, açık renk tenlilerin koyu tenlilere oranla güneşin daha çok yakıcı etkisi altında kalacakları vurgulandı.

Yerkürenin daha fazla güneş alan yerleri, Afrika, Latin Amerika, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya'da özellikle katarakt gibi güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan hastalıkların yaygın olduğu da belirtildi.
Yayın tarihi: 01.08.2006
994
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.