Sağlık

Dünya sağlığının geleceği sizin elinizde olabilir

Dünya sağlığının geleceği sizin elinizde olabilir

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan yeni bir kapsamlı rapora göre, insanlar yaşam tarzlarına ilişkin daha sağlıklı seçimler yaptıkları takdirde, dünya çapında hastalığa ve ölüme yol açan en büyük etkenlerin çoğunun önüne geçilebilir. Rapora göre alkol, sigara, tansiyon ve kolesterol gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerde hastalıkların en önde gelen nedenleri.

Dünya Sağlık Örgütü' nün yayınlandığı 2002 Dünya Sağlık Raporu başlıklı araştırmanın yazarları 2020 yılına dek harekete geçilmezse sigaradan kaynaklanan ölümlerin sayısının şu anki rakam olan yılda beş milyondan dokuz milyona tırmanacağını belirtiyor. Ayrıca, obesiteye ve aşırı kiloya bağlanabilecek ölümlerin sayısının da üç milyondan beş milyona çıkacağını tahmin ediyorlar.

Dünyanın en yoksul bölgelerinde çocuklukta ve hamilelikte zayıflık, güvensiz seks, emniyetsiz su kaynakları, sağlık sorunları, hijyen eksikliği, kapalı alanlardaki hava kirliliği ve kötü beslenme sağlık yitiminin belli başlı nedenleri olarak ortaya çıktı.

Az gelişmiş ülkelerde emniyetsiz seks, çocuklukta ve hamilelikte zayıflık sağlığa, en az gelişmiş ülkelerdeki hastalık ve sakatlanmaların tamamı kadar zarar veriyor.

En başta gelen bu on risk etmeni dünyada her yıl meydana gelen 56 milyon ölümün yüze 40'ını oluşturuyor. Yazarlar bu risk etmenleri Dünya

Sağlık Örgütü tavsiyelerine uygun biçimde ele alındığı takdirde sağlıklı yaşam süresinin Afrika'nın bazı bölgelerinde on altı yıldan fazla, gelişmiş ülkelerin içinde en zengin olan ABD ve Japonya gibi ülkelerde de beş yıl artabileceğini belirtiyorlar.

İngiltere'nin Cabmridge kentinde bulunan Institute of Public Health'ten (Kamu Sağlığı Enstitüsü) John Powles ve Nick Day yalnızca meyve ve sebze tüketiminin artırılmasının bile raporda ışık tutulan, kolesterolle ilgili risk etmenlerini azaltmanın kolay bir yolu olabileceğini belirtiyorlar. Öte yandan 'Bu ölçekteki kamu sağlığı gözetiminin yeni, olgunlaşmamış bir bilim olduğunu da dile getiriyorlar. Yeni rapor geçmişte derlenenlere göre daha bilgilendirici ve kapsamlı olsa da bunun hala ilerleme kaydedilmesi gereken bir alan olduğunu sözlerine ekliyorlar.
Yayın tarihi: 04.11.2002
698
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.