Sağlık

Dudak zarından yapay kornea

Dudak zarından yapay kornea

Göz hastalıkları uzmanı bir doktorun önderliğinde, Japon araştırmacılardan kurulan bir ekip hastaların dudaklarından aldıkları zarları kullanarak geliştirdikleri yapay kornea sayesinde, gözlerini eski sağlığına kavuşturmayı başardılar.

Bu yeni yöntem Japon Rejeneratif Tıp Derneği'nin Kobe'de yapılan kongresinde sunuldu. Ekip üyelerinden hiçbiri bu bilgiyi doğrulamak üzere toplantıda bulunamadı.

Yapay olarak üretilen korneaların naklinin zaman zaman, ameliyat edilen kişinin bağışıklık sistemince reddedilen eksikleri oluyor. Öte yandan, Japonlarca geliştirilen bu işlem böyle bir risk taşımıyor.

Kyoto Tıp Üniversitesi'nden Dr Takahiro Nakamura'nın ekibi bu ameliyatı hastalıklardan ya da beş ayrı katmandan oluşan kornea tabakasının üzerindeki yaralardan ötürü görme yetilerini kaybeden dokuz hastaya uyguladı. Hastalardan sekizi ameliyattan sonra görmeye başladı.
Yayın tarihi: 12.03.2003
1018
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.