Sağlık

Dövme yaptırmak tehlikeli

Dövme yaptırmak tehlikeli

AB Komisyonu, Avrupalı gençler arasında ten üzerine dövme yaptırmak ve delik açtırtmak (piercing) modasının giderek yaygınlaşmasının endişe verici olduğunu açıkladı.

Konuya ilişkin bir araştırma yaptıran Komisyon, bu uygulamaların insan sağlığına olumsuz etkileri üzerinde duruyor. Dövme ve "piercing" yaptıran kişilerin bazı "sağlık riskleri" aldıklarını belirten Komisyon, karaciğer iltihabı, AIDS, mantar hastalığı, alerji, deri uru, cüzam, tüberküloz, tetanoz ve cilt kanseri gibi hastalıkların bulaşmasının ve yayılmasının söz konusu olabileceği üzerinde durdu.

AB Komisyonu, kamuoyunun uyarılması gerektiğini, dövme ve "piercing" uygulamaları sırasında çok ciddi önlemler alınmasının şart olduğunu, kullanılan boya ve malzemenin mikroptan arındırılmasının büyük önem taşıdığını ifade etti. AB ülkeleri hükümetlerinin yasal önlemler alması çağrısında bulunan Komisyon, konuya ilişkin açıklamasında, "giderek yayılmakta olan bir sorun"dan söz etti.

"Piercing" yaptıranların yarısından fazlasının çeşitli bulaşıcı hastalıklara muhatap olarak tedavi gördüklerini, bu yıl iki kişinin buyüzden öldüğünü bildiren Komisyon, uzmanların bu konuda daha derin araştırmaları sürdürdüklerini duyurdu. Dövme yaptıranların derilerinin, bazı kimyevi madde ve boyaların, iğne ve cihazların zararlı etkisi yüzünden ömür boyu sürecek sorunlarla karşılaştığının ifade edildiği açıklamada, bu amaçla kullanılan boya ve maddelerin çok büyük bir bölümünün sağlık otoritelerinin onayını almadığı vurgulandı. AB Komisyonu, üye ülke hükümetlerinden, bu konuda acil önlemler almalarını ve özellikle gençleri uyaran kampanyalar başlatmalarını istedi.
Yayın tarihi: 18.07.2003
760
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.