Sağlık

Dövme hastalıklara davetiye çıkartıyor

Dövme hastalıklara davetiye çıkartıyor

Dövmenin, AIDS`ten kronik böbrek yetmezliğine kadar birçok hastalığa davetiye çıkardığı bildirildi.

Dövmenin bütün hastalıklara davetiye çıkartıldığı söylendi. Türkiye`de son zamanlarda gençlerin rağbet ettiği dövmenin, vücudu bütün hastalıklara açtığını vurgulayan Prof. Dr. Çöl, "Tıp dilinde (Tatuaj) olarak adlandırılan kalıcı dövmeler, vücuda içinde boya bulunan iğnelerle işlenerek yapılıyor. İlk olarak risk bu iğnelerin vücuda girmesiyle başlıyor. Dövme iğnelerinin cerrahi çelik olması ve tek kullanımlık olması gerekiyor" dedi. Prof. Dr. Cavit Çöl, iğnelerin üstünde bulunan mikropların vücuda girerek enfeksiyonal hastalıkların bulaşmasını sağladığını belirterek,şöyle konuştu: "Eğer iğneler birden çok kişide kullanılıyorsa bu sarılıktan AIDS`e kadar bütün hastalıkların bedene yerleşmesine neden olur ve bu insan hayatı için çok büyük bir risktir.

Vücutta geniş yer kaplayan büyük dövmeler daha sakıncalıdır. Dövme ne kadar geniş yer kaplıyorsa tehlikede o kadar çoğalır. Dövmenin geniş yere yaptırılması kronik intoksitasyon dediğimiz uzun süreli zehden olur. Bu zehirlenme vücudun bağışıklık sistemini çökerterek, karaciğerlerin görevini yapmasını yavaşlatarak, kansızlık ve iştahsızlık ile kendisini gösterir. Bu zehirlenmeyi ortadan kaldırmak ise çok kolay olmaz."

"SİLİNMESİ, YAPILMASINDAN PAHALI"

Dövmelerin bir zaman sonra modasının geçeceğinin unutulmaması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr.Cavit Çöl, "Özellikle gençler, farklı olma hissine kapılıp dövme yaptırıyorlar. Ama dövmenin vücuttan silinmesi, yapılış fiyatından daha pahalıya geliyor. Örneğin 2 santimetrelik bir dövme 70 ila 80 milyona yaptırılırken, 250-300 milyona siliniyor" diye konuştu. Dövmenin vücuttan sadece cerrahi yolla silindiğini bildiren Çöl, lokal anestezi yoluyla dövme olan bölgenin kesilip alındığını ve silinen bölgede yanık izine benzer bir izin mutlaka kaldığını söyledi. Geçici dövme olarak bilinen Hint kınasının da zararlı olduğunu söyleyen Çöl, "Vücut tarafından emilen bütün yabancı maddeler risk taşır" dedi.
Yayın tarihi: 07.01.2003
768
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.