Sağlık

Dört kişiden biri panik atak

Dört kişiden biri panik atak

Her dört kişiden biri 'panik-atak' yaşıyor. Hastalık çarpıntı, terleme, titreme, sarsılma, boğulma ve soluğun kesilmesi gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Beklenmedik bir anda herhangi bir yerde ortaya çıkan yoğun kaygı ve korku karışımının yaşandığı bir nöbet olarak tanımlanan ''panik atak'' hastalığı her dört kişiden birinde görülüyor.

Kontrolünü kaybedeceği korkusu, o esnada ''yaşamım buraya kadarmış'' duygusu, ölüm korkusu, ellerde, kollarda, bacaklarda, başta ve birçok yerde uyuşmalar, yanmalar, karıncalanmalarda panik atağın belirtileri arasında yer alıyor.


EN ÇOK KADINLARDA GÖRÜLÜYOR

Panik atak hastalarının yüzde 80'ini kadınların oluşturduğu belirtilen sitede, bu oran genel nüfusa oranlandığında her 5 kadından birinin panik atak hastası olduğu ortaya çıkıyor.

Psikolojik ve biyolojik nedenlere bağlanan panik atağın en fazla 25-30 yaş arası ortaya çıktığı, çocuklarda çok az görülen bu hastalığın, 45 yaşından sonra ise görülmediği bildirildi. Panik atağa,kent merkezlerinde kırsal bölgelere nazaran daha çok rastlanıyor.

Panik atak hastalığının ne zaman ve nerede ortaya çıkacağının bilinmemesi ve tam nedeni bulunmamasına karşın birçok kişi risk altında bulunuyor. Birinci derece akrabalarında panik ya da başka anksiyete bozukluğu olanlar, sıkıntılı, telaşlı, mükemmeliyetçi, aceleci, düşünce ve duygularını yeterince yansıtmayan insanlar panik atağa yakalanma riski taşıyor.

Ayrıca, alkol ya da başka madde bağımlısı olan, sürekli baskı altında kalan, hayatta her zaman (iyilikmeleği) gibi davranan, dürtülerini sürekli bastıran, cinselliği sürekli baskı altında tutan, yoğun bilinç altı aldatma dürtüleri içinde olan ve gizli homoseksüel eğilimi olan, aşırı hırslı, sürekli başarı ile beslenen ve başarısızlıklarda kendini suçlayan insanlar da risk altında bulunuyor.

Yayın tarihi: 28.03.2002
496
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.