Sağlık

Donmaya karşı öneriler

Donmaya karşı öneriler

İnsan hayatını tehlikeye sokan donma, vücutta donan bölge üzerinde ödem, ağrı ve içi su dolu kabarcıklar meydana gelmesine neden oluyor.

Uzmanlar, bu tür vakalarda yapılan en büyük hatanın, donmaya maruz kalan kişinin birden bire sıcak ortama alınması olduğunu belirtiyor.

Elazığ Sağlık Müdür Vekili Dr. Şemsettin Çil: "Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte düşen hava sıcaklıkları çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sağlık sorunlarından biri de donma nedeniyle sakatlık ve ölümlerin olmasıdır. Donma olaylarında yapılan en büyük hata donmaya maruz kalan kişinin sıcak ortama alınması ve donan bölgenin ovulmasıdır. Bu tip uygulamalar, donma ile karşı karşıya kalan kişiye büyük zarar verir. Ayrıca alkollü içeceklerin insanı donmadan koruyabileceği gibi yanlış bir inanış var. Korumanın aksine alkol alımı ısı kaybını artıracağından donmayı da kolaylaştırır" diye konuştu.

Dr. Çil, donma anında doğru yapılan ilk yardım uygulamalarının hayati önem taşıdığının altını çizerek, "Donma ile karşı karşıya kalan insanın öncelikle soğukla temasının kesilerek, ılık bir ortama alınması gerekir. Soğukta donan bir insanın hareket ettirilmemesi, sıcak içecekler verilerek kuru giysiler giydirilmesi, el ve ayakların kalp seviyesinde tutulması, donan bölgenin kendi kendine ısınmasının sağlanması ve su toplamış bölgelerin üstünün örtülmesi gerekir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 24.01.2006
947
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.