Sağlık

Domuzdan organ nakli, 5 yıl içinde...

Domuzdan organ nakli, 5 yıl içinde...

Uzmanlar, domuzların genlerini değiştirerek organ nakli alanındak devrim yaratmaya çalışıyorlar. Önceki gün Boston'da yapılan bir konferansta bilim adamları, bu konudaki en son araştırmaların sonuçlarını açıkladılar.

Bilim adamları, insanın bağışıklık sistemine bir hayli uygun kalbe sahip minyatür domuz yavruları kopyaladıklarını açıkladılar. Ancak bu domuzlarda eksik bulunan bir gen, şimdilik organların insanlara nakledilmesine olanak vermiyor. Massachusetts General Hospital Hastanesi'nden Dr. David Cooper, ''Ama bu çözülmesi gereken tek sorun değil'' dedi. Dr. Cooper ve Beth Israil Tıp Merkezi'nden Dr. Fritz H. Bach, bu problemlerin aşılması halinde 5 ile 7 yıl içinde hayvandan insana domuz nakli yapılabileceğini söyledi.

Nakledilecek insan organı bulmak tüm dünyada çok zor olduğu için bilim adamları uzun yıllardır, domuzlar üzerine çalışıyor. Birçok biyoteknoloji şirketi, organlarını insan bedeninin reddetmeyeceği domuz türü geliştirmek için çalışıyor. Bu nedenle insanın bağışıklık sistemine uyum sağlaması için bir geni alınmış domuzlar geliştirildi ve klonlandı. Bu gen yüzünden insan vücudu, domuz organlarını reddediyordu.
Yayın tarihi: 19.02.2002
845
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.