Sağlık

Domuz gribinde yedinci vaka

Domuz gribinde yedinci vaka

Türkiye'de domuz gribi vakası sayısı yediye yükseldi. Sağlık Bakanlığı yedi vakanın yedisinin de ABD'den geldiğini açıkladı

Sağlık Bakanlığı, iki kişide daha domuz gribi (Influenza A/H1N1) virüsü tespit edildiğini açıkladı. Böylece 14 Mayıs'tan bügüne kadar Türkiye'de domuz gribi virüsü tespit edilen kişi sayısı yediye yükseldi. Bu yedi kişinin yedisi de Türkiye'ye ABD'den gelmişti.

Yolculara çağrı

Her iki hastanın da genel durumunun iyi olduğunu belirten yetkililer, 30 Mayıs'ta New York'tan yerel saatle 16.30'da hareket edip 31 Mayıs'ta İstanbul'a inen Delta Hava Yolları DL 072 sefer sayılı sefer yolcuları ile 31 Mayıs'ta yerel saatle 10.26'da Paris'ten hareket eden Air France AFR 1590 sefer sayılı uçak yolcularının 112 ücretsiz telefon hattını aramalarını istedi.
Sağlık Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada son durum şöyle anlatıldı:

"Önceki gün ABD'nin Kaliforniya eyaletinden gelen bir vatandaşta domuz gribi tespit edildiği (5. vaka) kamuoyuna açıklanmıştı. 1 Haziran 2009 tarihinde gece geç saatlerde iki kişide daha (6 ve 7. vakalar) domuz gribi virüsüne rastlandı. Bu vakalardan ilki, New York'tan 30 Mayıs 2009 tarihinde Delta Havayolları ile yola çıkıp İstanbul'a gelen bir vatandaşımız olup yüksek ateş, kas ve eklem ağrılarıyla sağlık kurumuna başvurmuştur. New York'tan yola çıkıp Air France Havayolları ile Paris üzerinden 31 Mayıs'ta İstanbul'a gelen bir vatandaşımız ise kas ve boğaz ağrısı, burun akıntısı ile sağlık kurumuna başvurmuştur."

Türkiye'deki yedi vakanın yedisinin de ABD'den gelen hastalar olması dikkat çekti. Sağlık Bakanı Akdağ, önceki gün hastalardan ikisinin Türkiye'ye gelmeden ABD'de doktora gittiğini, ancak grip ilacı verilip yollandıklarını açıklamıştı. Akdağ, hastalığın yayılması riskine karşı ülkeler arası seyahat edeceklerle ilgili bazı önlemlerin alınması için Dünya Sağlık Örgütü'ne başvuracaklarını da söylemişti. ABD hastalığın en çok görüldüğü ülke.

Dünya Sağlık Örgütü'nün dünkü verilerine göre son salgında 62 ülkede 17 bin 410 kişide domuz gribi virüsüne rastlandı. Bu kişilerden 115'i öldü.

Radikal
Yayın tarihi: 03.06.2009
824
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.