Sağlık

'Dolly'yi kopyalayan bilim adamı insan embriyosu üzerinde çalışmaya başladı

'Dolly'yi kopyalayan bilim adamı insan embriyosu üzerinde çalışmaya başladı

Dolly adlı koyunu kopyalayan takımın başında bulunan, Edinburgh'daki Roslin Institute'ten Profesör Ian Wilmut klonlama teknolojisini insan embriyolarının yaratılması için de kullanmaya başladı.

İnsan Üremesi ve Embriyoloji Dairesi (The Human Fertilisation and Embryology Authority ) profesörün çalışmalarına devam edip edemeyeceğine önümüzdeki yıl karar verecek. 1990 yılındaki İnsan Embrioloji Kanunu'nun uygulanması için oluşturulan kurum embriyolarla ilgili tüm araştırmalara gerekli iznin verilip verilmeyeceğinden sorumlu.
Profesörün amacı tamamen klonlanmış bir insan bedeni yaratma yolundaki çabaların çok uzağında. Yürütülen deneylerin günün birinde Parkinson gibi hücre dokularını tahrip eden hastalıklara yakalanan insanlara çare olabileceği umuluyor.
Çünkü sözkonusu işlemle oluşturulan dokular doku naklinde kullanılabilecek, çeşitli türdeki 'kök hücreleri' için sınırsız bir kaynak olabilir.
Öte yandan insan embriyolarının oluşturulmasıyla ilgili her türden araştırma tartışmalara konu olmaya devam ediyor. Profesör Wilmut 'parthenogenesis' adı verilen, insan yumurtasının sperm kullanmadan döllenmesini içeren işlemini yürütebilmek için resmi izin istiyor. Döllenmemiş yumurta laboratuvar koşullarında uyarılarak bölünmeye başlıyor ve başlıbaşına bir embriyo haline geliyor. Esasında, yumurta 'kandırılarak', döllenmiş olduğunu düşünmesi sağlanıyor ve bölünme süreci başlıyor. Bu embriyolar gelişmelerinin ilk aşamalarını nadiren atlatarak varlıklarını sürdürebiliyor. Ancak doğurganlık konusunda uzman iki doktor klonlanmış bebek oluşturma amacıyla, klonlanmış insan embriyolarını kadınlara naklettikleri iddiasında bulundular.
Araştırma uluslararası tıbbi camialarda kınandı. Deneyin sonucunda hamile kalan bir kadının olup olmadığı doğrulanmadı.
Yayın tarihi: 25.11.2002
1585
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.