Sağlık

Doktorunuzla işbirliği yapın

Doktorunuzla işbirliği yapın

Sorunlarınız için doktora başvurduğunuzda bırakın teşhisi doktorunuz koysun!

Sorunlarınız var ve bunların çözümü için bir doktora başvurdunuz. Doktorunuzun sorununuzu anlaması ve size en doğru çözümü önermesi, sizin tutumunuza bağlı.

Doktor sizden sorununuzu anlatmanızı istediği zaman, ona hayat hikayenizi anlatmayın. Sadece sorunun cevabını verin. Bir de hemen ardından sorununuz için bir ilaç yazmasını sakın istemeyin. İlaç seçimini doktorunuza bırakın. "Fena halde üşütmüşüm, bana bir antibiyotik yazar mısınız?" şeklinde bir istek yanlış olur.

Doktora derdinizi anlatırken "Kendimi kötü hissediyorum. Başım dönüyor" açıklaması, kesinlikle yeterli değildir. Sorununuza kendi kendinize teşhis koyup, doktora da bunu açıklamaktan kaçınmalısınız. Bırakın sorunun adını o koysun.

Diyelim ki, doktor hastalığınızı teşhis etti ve bunu size açıkladı. Hemen arkasından, doktora bu hastalıkla ilgili bilgiyi internetten aldığınızı açıklayıp tedavi yöntemlerini sıralamaya kalkışırsanız, doktorunuzun kan beynine sıçrar! Çünkü karşılarına geçip ukalalık eden hastalarla fazla ilgilenmek istemeyebilirler.

Azize Bergin - Kelebek
Yayın tarihi: 27.10.2005
655
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.