Sağlık

Doktorunuza danışmadan kaplıcaya gitmeyin

Doktorunuza danışmadan kaplıcaya gitmeyin

Uzmanlar uyarıyor: "Kanamalı hastalar ile yüksek tansiyon hastaları kesinlikle kaplıcayı tercih etmemeli"

Afyon Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisi'nde görevli Dr. Ali Cengiz, halk arasında kaplıcaların tedavide son çare olarak görüldüğünü, bu nedenle kaplıcaların tüm hastalar tarafından tercih edildiğini belirtti. Kaplıcaya gidecek hastaların, öncelikle uzman doktora başvurarak önerilerini dikkate alması gerektiğini anlatan Cengiz, şunları söyledi: "İyileşmek ve derdine çare bulmak amacıyla kaplıcaya gelen hasta, psikolojik olarak şartlanmıştır. Sonucunda ise derdine çare bulmak yerine hastalığı artarak farklı rahatsızlıklarla karşılaşabilir. Her hasta kaplıcaya girmemelidir. Mide, basur ve bütün kanamalı hastalar ile yüksek tansiyon hastaları kesinlikle kaplıcayı tercih etmemelidir. Kaplıca, kanamayı daha da artırabilir. Isının etkisiyle genişleyecek damarlar ölüme bile yol açabilir."

İlk gün sadece 10 dakika girin

Dr. Cengiz, kaplıcaya gidenlerin ilk gün suya girişlerinde 10 dakikanın yeterli olacağını ifade ederek, daha sonraki günlerde her gün suda kalma süresinin birkaç dakika artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yayın tarihi: 15.10.2003
861
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.