Sağlık

Doktorlardan sigaraya karşı savaş

Doktorlardan sigaraya karşı savaş

Dünya genelinde 117 ülkeden 10 milyon doktoru temsil eden sağlık organizasyonları, sigaraya karşı yeni ve daha etkin bir mücadele kampanyası başlatıyor. Doktorlar hükümetlerden sigara reklam yasağı, sigara içmeyenlerin sigara içilen ortamlardan korunması ve bazı sigaraların diğerlerinden daha az zararlı olduğunu iddia eden reklamları önleme konusunda yardım istiyor.

BBC'nin web sitesindeki habere göre, doktorların sigarayla ilgili talepleri, mayıs ayında Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından halk sağlığı ve sigaranın kontrolüyle ilgili düzenlenecek olan ilk uluslararası toplantıda sunulacak.

Sigaraya bağlı hastalıkların her yıl 4.9 milyon kişinin ölümüne yol açtığını belirten doktorlar, sigaranın özellikle gelişmekte olan ülkelerde adeta bir "salgın hastalık" etkisi gösterdiğini belirterek, hükümetlerden reklam yasağı gibi ciddi önlemler almalarını isteyecek.
Yayın tarihi: 22.10.2002
779
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.