Sağlık

Doğurganlık 30'undan önce azalıyor

Doğurganlık 30'undan önce azalıyor

Kadın doğurganlık kapasitesinin 30'undan önce azalmaya başladığı bildirildi. Araştırmayı kaleme alan İngiliz Ulusal Çevre Sağlığı bilimleri Enstitüsü'nden Dr. David Dunson, kadınlarda 20'li yaşların sonlarından itibaren doğurganlık kapasitesinin azaldığını, yani bir menstrual dönemde gebe kalma olasılığının düştüğünü saptadıklarını belirtti. Ancak bunun nihai olarak kadınların gebe kalamaması anlamına gelmediği belirtildi.

Söz konusu araştırma, doğurganlık kapasitesinin onlu yaşların sonunda en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, 20'li yaşlar boyunca azaldığını düşünen bazı bilim adamlarını doğruluyor. Human Reproduction dergisinde yayınlanan ve 782 sağlıklı çift üzerinde yapılan araştırmada, erkeklerin fertilitesinin de aslında 40 yaşlarına doğru azalmaya başladığı tespit edildi. Bunun, bu kadar genç yaşlarda fertilitede azalma görüldüğü düşüncesini kanıtlayan ilk araştırma olduğu belirtildi.

Hatırlanacağı gibi, daha önce yapılan araştırmalar, kadınlarda doğurganlık oranının 30'lu yaşlarla birlikte azalmaya başladığına dair bilgiler ihtiva ediyordu. Hatta, '30 yaş krizi'nin doğurganlık oranıyla bağlantılı olduğuna ilişkin teoriler de giderek daha büyük destek buluyordu. Yeni bilgilerin ışığı altında, sadece '30 yaş krizi'nin mahiyeti değil, bütün bu teoriler de yeniden gözden geçirilecek.
Yayın tarihi: 01.05.2002
732
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.