Sağlık

Doğum sonrası travmaya dikkat!

Doğum sonrası travmaya dikkat!

İngiliz bilim adamları, zor geçen doğumun, normalde ağır kazalar ya da savaşlardan sonra görülen posttravmatik stres bozukluğuna neden olabileceğini belirttiler.

'Psychology, Health & Medicine' dergisinde yayımlanan haberde, posttravmatik stres bozukluğunun, doğumdan sonra görülen depresyona göre, daha az teşhis edildiği kaydedildi.

Warwick Üniversitesi'nde görevli psikolog Stephen Joseph, çeşitli araştırmaların değerlendirilmesi sonucunda, annelerin yüzde 2-5'inde bu bozukluğun olduğu ortaya çıktığını söyledi.

Bu kadınların sık sık kabus gördüğünü, gergin olduğunu ve doğumu hatırladığını ifade eden Joseph, posttravmatik stres bozukluğu olan kadınların ayrıca, cinsel ilişki gibi doğumla ilişkilendirdikleri her şeyden uzak durduğunu belirtti. Joseph, bu kadınların çocuklarıyla da normal duygusal bağ kurmakta zorlandıklarını söyledi.

Doğumda vakum gibi yardımcı cihazların kullanılmasının, eşin ya da hastane personelinin desteğinin yetersizliğinin ya da doğum konusunda bilgi eksikliğinin travmatik yaşantıya neden olabileceğini belirten Joseph, duygusal anlamda güçlü olmayan hamile kadınların gebeliğin erken evrelerinden itibaren yoğun destek görmesinin yardımcı olabileceğini kaydetti.
Yayın tarihi: 01.06.2003
744
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.