Sağlık

Doğum lekesinin nedeni beslenme değil!

Doğum lekesinin nedeni beslenme değil!

Dut, vişne, dalak, karaciğer yemenin veya dokunmanın doğum lekelerine yolaçtığı inancının tamamen yanlış olduğu vurgulandı.

Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu, bebeğin dış görünümündeki sıradışılıkları anne adayının beslenmesiyle ilişkilendirmenin doğru olmadığını belirterek, bu sorunların anne karnındaki enfeksiyonlardan, dış etkenlerden (radyasyon) ve genetik nedenlerden kaynaklanabileceğini ifade etti.

Doğum lekeleri, tavşan dudak, kurtağzı gibi fizyolojik sıradışılıkların anne adayının hamilelik sürecindeki beslenmesinden kaynaklanmadığını kaydeden Mollamahmutoğlu, "Dut, vişne, dalak, karaciğer gibi şeyler yemek veya bunlara dokunmak, ciltte ben oluşumuna (nevüs), kırmızı gül (hemanjiyon) ve diğer doğum lekelerine yol açmaz. Bunlar tamamen asılsız ve yanlış inançlardır" diye konuştu.

Mollamahmutoğlu, hamilelik boyunca doğal beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini dile getirerek, anne adaylarının rafine ürünlerden uzak durmalarını istedi. Hamilelerin her besin grubundan eşit oranda almaları, tek yönlü beslenmeden kaçınmaları gerektiğini kaydeden Mollamahmutoğlu, aşırıya kaçmamak şartıyla hamilelerin istediklerini yiyebileceklerini söyledi.

Hamileliğin ilk günlerinden itibaren hekime başvurulması gerektiğini de vurgulayan Mollamahmutoğlu, ilk vizitin çok önemli olduğunu, bu tür kontrollerle gebelikte oluşabilecek patolojilerin, hamileliğin nasıl bir seyir izleyeceğinin önceden tespit edilebileceğini ve ileride büyük sıkıntılara yol açacak problemlerin önlenebileceğini kaydetti.

Hamilelikte ilk 3 ayın önemli olduğunu dile getiren Mollamahmutoğlu, düşüklerin en çok ilk 3 ay içerisinde görüldüğünü, bu nedenle vücutta meydana gelen aksaklıkların derhal doktora bildirilmesi ve tavsiyelere uyulması gerektiğini söyledi.
Yayın tarihi: 01.10.2003
809
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.