Sağlık

DOĞUDİAP Projesi başladı

DOĞUDİAP Projesi başladı

Diyabetli hasta tedavi ve bakım düzeyinin artırılması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla 2000 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde başlatılan GAPDİAB Projesi'nden sonra Van'da DOĞUDİAB Projesi başlatıldı.

Uluslararası Diyabet Federasyonu, Türkiye Diyabet Vakfı, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından organize edilen bu projeye birçok ilaç firması da destek veriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, diyabet hastalığını yeni bin yılın en önemli halk sağlığı sorunları arasında kabul ediyor. Dünya nüfusunun %2.1'i diyabetli. Ülkemizde ise yaklaşık 2.6 milyon diyabetli yaşamakta.Van ilinde ise, Türkiye prevalans çalışmasına göre 27.457 diyabetli hasta olduğu tahmin ediliyor.

Avrupa V. St. Vincent Toplantısı İstanbul Bildirgesi'nde belirtilen 'Diyabetli bireylerin temel insan haklarından yararlanabilmelerini sağlamak, sağlık sorunlarını azaltmak ve ortalama yaşam süresini yükseltmek için kişisel, yerel, bölgesel ve ulusal olarak kısa zamanda ulaşılması kolay hedefler belirlenmesi' ilkesinden hareketle 2000 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde başlatılan GAPDİAB Projesinden sonra, Doğu Anadolu Bölgesi'nde diyabetli hasta tedavi ve bakım düzeyinin arttırılması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla, 18 Nisan Cuma günü DOĞUDİAB Projesi başlatıldı.

Proje çerçevesinde 2003 yılında Ardahan, Erzurum, Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Ağrı, Iğdır ve Kars illeri kapsanacak.

Projenin ilk adım etkinlikleri, 18 Nisan Cuma günü saat 13:00'de, Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda, 'Diyabette Yeni Yaklaşımlar'başlığı altındaki eğitim konuşmaları ile başladı.

Türkiye Diyabet Vakfı, Diyabet Hemşireleri Derneği, Türkiye Diyetisyenler Derneği'nden konuk konuşmacıların katıldığı bu program sırasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve DOĞUDİAB Projesi işbirliği sonucu gerçekleştirilecek olan 'Diyabetli Çocuklar İçin Bir Işık da Siz Yakın' projesi çerçevesinde Van'da yaşayan 10 çocuğa eğitim bursu verildi.

Uluslararası Diyabet Federasyonu, Türkiye Diyabet Vakfı, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Türk Tabipler Birliği ve Türk Eczacılar Odası tarafından düzenlenen projeye, Aventis, Glaxo Smith Kline, Servier, Lifescan, Lilly, Novartis, Novonordisk, Pfizer, Bayer ilaç firmaları da sponsorluk yapıyor.

Tıp Fakültesi ve Eczacılar Odası işbirliği ve firmaların desteği ile 18 yaşın altında sosyal güvencesi olmayan diyabetlilere ücretsiz insülin sağlayacak olan İnsülin Bankası 19 Nisan Cumartesi günü Eczacılar Odası'nda açıldı.

Aynı gün 10.30-12.00 saatleri arasında da, Belediye Başkanlığı işbirliği ile Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda, halka yönelik eğitim toplantısı yapıldı.
Yayın tarihi: 29.04.2003
911
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.