Sağlık

Doğru beslen, kanseri önle

Doğru beslen, kanseri önle

Yaşam biçimi seçimleriniz sağlığınızı formunuzu belirliyor.

Özellikle beslenmenize ilişkin kararlarınızın yaşam kaliteniz ve form düzeyiniz üzerinde çok etkili olduğunu unutmayın.

Koroner kalp hastalıklarında olduğu kadar belirgin olmasa da beslenme biçiminiz ve kanserler arasında güçlü bir bağlantının olduğunu, bilinçli beslenmenin ve dengeli tüketmenin kanserden korunmada çok etkili olduğunu daima hatırlayın.

Hemen belirtelim! Tek başına herhangi bir besinin ya da besin unsurunun doğrudan kanser yapacağını düşünmeyin. Belirli bir besini veya bazı besin unsurlarını daha çok yiyerek kanseri önlemeyi de beklemeyin. Çok çeşitli besin hatalarını uzunca bir süre yaptığınız, bazı beslenme günahlarını ısrarla sürdürdüğünüz zaman kansere yakalanabilirsiniz. Besinlerin kanserden koruyucu yararlarından faydalanmayı arzuluyorsanız besinleri dengeli ve yeterli tüketmeye özen göstermeli, kanser savaşçısı besinlere daha çok yer vermelisiniz.

Sebze ve meyve

Sebze ve meyveler kansere karşı oynayan takımın ana oyuncularıdır. Antioksidan besin unsurlarından Beta Karoten, C ve E vitaminleri ile selenyum, taze sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunmaktadır. Likopen, Lütein, Kuvercetin, Proantosiyanidin, Resveratrol gibi antioksidan besin unsurlarının en önemli kaynakları sebze ve meyvelerdir. Lahana grubu besinlerde bulunan 'Sulforafan' gibi bazı fitokimyasalların kansere karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Sebze ve meyveler zengin posa içerikleri ile de kanserden korunmada önemli yararlar sağlar.

Tahıl ve bakliyat

Tam tahılların ve kuru baklagillerin düzenli tüketiminde kanserden korunmada önemli bir destek sağladığı bilinmektedir. Bu grup besinler posadan zengin içerikleri ile özellikle sindirim sistemi kanserlerinden korunmada önemli destek sağlarlar. Vitamin, mineral muhtevaları ile bağışıklık sistemine güç katarlar.

Yağı hemen azaltın

Kanserden korunmada yağ tüketiminin azaltılması önemli bir faktördür. Özellikle doymuş yağların, trans yağ asitlerinden zengin besinlerin azaltılması önerilmektedir. Omega-3 zengini deniz ürünlerini bol miktarda tüketmenin kansere karşı koruyucu olabileceği belirtilmektedir. Kanserden korunmak istiyorsanız mümkün olduğu kadar düşük yağlı bir beslenme planı yapmayı, özellikle doymuş yağları ve trans yağ asitlerini azaltmaya özen gösterebilirisiniz.

Alkolü sınırlayın

Sigara ve alkol tüketiminin kanser sıklığını arttırdığı kuşkusuzdur. Ayrıca beden ağırlığının korunmasının da kansere karşı önemli bir önlem olduğu kanıtlanmıştır. Beslenme tarzınız beslenmeye verdiğiniz önem kanserden korunmanızda size ciddi anlamda yararlar sağlayabilir. Daha az kalori tüketmeye, toplam yağ tüketiminizi en az düzeye indirmeye özen gösterin.. Kilonuzu büyük bir dikkatle izleyin. Fazla kilonuzu verin. İdeal kilonuzu sürdürmeye özen gösterin. Proteinlerin onarıcı ve yenileyici gücünden yeteri kadar faydalanın. Doğal ve katkısız besinler tüketmeye, mümkünse organik besinlere daha çok yer vermeye gayret edin.

Unutmayın

Selülit oluşumunu azaltan öneriler


Bol bol su için.

Tuz kullanımınızı azaltın.

Şekeri sınırlayın, şekerleme ve tatlıları kısıtlayın.

Daha az yağ kullanın.

Toplam günlük kalori alımınızı azaltın.

Proteinden zengin bir beslenme planı yapın: Balık, kanatlı hayvanlar, yağsız kırmızı et.

Alkol kullanımından kaçının.

Sebze ve meyvelerden daha çok faydalanın.

Bol bol egzersiz yapın. Aktivitenizi arttırın.

Kafein kullanımını sınırlayın.

Not alın

Selülit önleyici besinler


Su: Mineralden zengin kaynak suları.

Kırmızı mucizeler: Domates, elma, kırmızı greyfurt, karpuz, kırmızı portakal, kayısı, 'Likopen' depolarıdır.

Yeşil destekler: Ispanak, elma, kivi, brokoli, karnabahar, biber, lahana, C vitamini ile folik asit kaynaklarıdır.

Siyah efsaneler: Üzüm, kiraz, erik, dut, 'Proantosiyanidin, resveratrol' ve 'polifenol' açısından hazine değerindedir.

Sarışın tedaviciler:
Kavun, kayısı, şeftali, mango, papaya gibi meyveler, Lutein ve mineral depolarıdır.

Hürriyet/Osman Müftüoğlu
Yayın tarihi: 14.04.2005
836
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.