Sağlık

Doğmamış 'anne'lerden bebek sahibi olunacak

Doğmamış 'anne'lerden bebek sahibi olunacak

İsrailli araştırmacılar, kürtajla alınan fetüsün dokusundan yumurta üretmeyi başardılar. Bu yumurtadan geliştirilecek embriyon sayesinde kısır kadınlar anne olabilecek. Böylece, kürtajla alınan fetüs aynı zamanda ''doğmamış anne'' olacak. Doğmamış anne sayesinde başka kadınlar anne olabilecek.

Avrupa Üreme ve Embriyoloji Kurumu'nun Madrid'teki toplantısında konuşan İsrailli Dr. Biron Shantal, kısırlık tedavisinde kullanılabilecek yeni yöntemle yumurtalıklarındaki sorunlar yüzünden kısır kalan kadınların anne olabileceğini açıkladı.

Yeni yöntemde 22 ve 33 haftalık ceninlerden alınan dokulara hormon enjekte ediliyor ve bu hormon, doku içindeki folik asidi harekete geçiriyor. Ardından hücreler olgunlaşıp insan yumurtasını oluşturuyor. Yumurtalar bir ay boyunca saklanabiliyor.

Bilim açısından olumlu bir gelişme gibi görünse de etik açısından şimdiden pek çok çevrenin tepkisini çeken bu yöntem, kürtaj karşıtları tarafından ''hastalıklı ve iğrenç'' nitelendirildi. Bu eleştirilere karşı Dr. Biron Shantal, bebeklerin ebeveyninin ''bağışlanmış bir sperm ya da doğmamış bir fetüs olması'' arasında fark olmadığını, bu nedenle de büyük bir ahlaki problem oluşturmadığını söyledi.

Londra Üniversitesi Tıp Ahlakı uzmanı Francoise Shenfiel ise yeni bir hayatın varlığının her zaman sevindirici olduğunu, ama toplumun böyle bir gelişmeye hazır olmadığını belirtti.

İNGİLTERE'DE İZİN YOK

İngiltere'de üreme üzerine araştırmalar yapan Döllenme ve Embriyoloji Kurumu ise kendi ülkelerinde bu yöntemin kullanılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Kürtaj karşıtı olan LIFE adlı kurumun yetkililerinden Nuala Scarisbrick ise yaptığı açıklamada sperm veya yumurta bağışlayan yetişkinlerin özgür iradelerini kullanarak buna karar verdiklerini, ama daha doğmamış bir bebeğin adına kimsenin karar veremeyeceğini ve kürtajla alınan bir fetüsten doğan çocukların büyüdüklerinde önemli psikolojik travmalar yaşayabilecekleri gibi, kendilerini hiçbir yere ait hissetmedikleri için bunalıma girebileceklerini belirtti.
Yayın tarihi: 02.07.2003
710
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.