Sağlık

Doğal yaşa, kalbini koru!

Doğal yaşa, kalbini koru!

Kalp hastalarının antioksidan vitamin ve mineralleri doğal yollardan alması öneriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü Kalp Damar Hastalıklarını Önleme Projesi Türkiye Koordinatörü Doç. Dr. Bülent Görenek, kalp hastalarının ilaç alır gibi antioksidan, vitamin ya da mineral almalarının yararı olmadığını söyledi.

Doç. Dr. Bülent Görenek, koroner kalp hastalarının beslenme sorunu olmadığı sürece antioksidan vitamin ya da mineralleri doğal yolla alması gerektiğini açıkladı.

Tüm vitamin ve antioksidanlar ile Omega 3 yağ asitlerinin dengeli beslenildiği sürece besinlerden alınabildiğini anlatan Doç. Dr. Görenek, "selenyum, çinko gibi minerallerin doğal olmayan yollardan almasının kalbe ek bir yararı yoktur" dedi.

Doç. Dr. Görenek, kalp krizinden korunmak için yaşam biçiminin değiştirilmesi gerektiğini de vurguladı:

"Vitamin, mineral ve antioksidanların ilaç olarak alınması belki kişiyi psikolojik olarak rahatlatır ama kalp krizinden korumaz. Hastaların aklını karıştıracak önerilere gerek yoktur. Hekim olarak bizim bile telaffuzunda zorlandığımız minarelerin ilaç gibi hastalara tavsiye edilmesi doğru değildir.

Kalp hastalarına önerdiğimiz yaşam biçimi değişiklikleri son derece açık ve nettir. Bunlar, bol yeşillik ve meyve, sebze, bol balık eti. Yağsız tavuk etini kırmızı ete tercih eden bir diyet, katı yağlardan ve hamur işerinden uzak kalmak, sigara içmemek ve düzenli spor."

Kalp hastalıklarında zaman kaybının kalp krizine neden olduğuna değinen Doç. Dr. Görenek, bilimsel veriler çerçevesinde yaşam biçiminde değişiklikler yapmanın ve düzenli hekim takibinde kalmanın kalp hastası için şart olduğunu da sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 22.12.2005
925
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.