Sağlık

Diyet ms'in ilerleyişini yavaşlatabilir

Diyet ms'in ilerleyişini yavaşlatabilir

İtalyan bilim adamları, diyetin son yılların en önemli hastalıklarından biri olan Multiple Skleroz hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini açıkladılar.

Nature dergisindeki habere göre, Napoli Üniversitesi`nde görevli bilim adamı Giuseppe Matarese ve ekibi, MS hastası fareleri iki gruba ayırarak, birinci gruba, insanda 7-10 güne denk gelen 2 günlük sıkı bir diyet yaptırdılar.

İkinci gruptaki fareler normal yemek yemeye devam ettiler. Bilim adamları, diyet yaptırılan farelerin sinir sisteminde, diğer farelere göre, belirgin bir şekilde daha az hasar tespit ettiler.

Matarese, insanlarda da büyük bir ihtimalle aynı etkinin gözlemleneceğini belirterek, yağ hücrelerinin yemekten sonra yüksek miktarda leptin hormonu salgıladığını, bu hormonun da Multiple Skleroz hastalığının ilerlemesini kolaylaştırdığını kaydetti.

Yemek verilen farelerin leptin düzeyinin iki misline çıktığını söyleyen Matarese, diyet yaptırılan farelerdeki leptin düzeyinin çok daha az olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

Multiple Skleroz hastalığında, savunma sistemi sinir sistemine saldırıyor. Leptin hormonu, savunma sistemini uyaran birkaç maddeden biri olarak biliniyor.
Yayın tarihi: 29.01.2003
927
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.