Sağlık

Diyabette yeni umut

Diyabette yeni umut

Tip 1 diyabette hastanın vücudu insülin üretme yeteneğini yitirdiği için dışarıdan insülin verilmesi gerekiyor.

Tip 1 diyabete karşı yeni ve 'umut verici' bir yöntem geliştirildi. Avrupalı araştırmacılar, Tip 1 diyabetin özel bir antikor aracılığıyla tedavi edilebileceğini gösterdi. Ancak yeni yöntemin diyabeti tedavi ederken başka bir kan hastalığına yol açma riski bulunuyor. Araştırma sonuçları dün New England tıp dergisinde yayımlandı.

'Tip 1' denilen diyabet türüne yakalananlarda organizma, insülin üreten kendi hücrelerini imha ediyor. İnsülin salgılanmayınca, hücreler enerji kaynağı şekeri kullanamıyor ve şeker kanda fazlasıyla birikiyor. Bunun sonucu ise böbrek yetmezliği, körlüğe kadar varan bazı dejeneratif hastalıklar.

Paris'teki Necker Hastanesi uzmanları, 12-39 yaşları arasında 80 Tip 1 diyabet hastasını iki gruba ayırdı. Deneklerden bir kısmına altı gün boyunca etkisiz bir ilaç (plasebo) diğer yarısına ise 'anti-CD3' şırıngalandı. 'Anti-CD3' hastanın insülin üreten hücrelere saldıran bağışıklık sistemi hücrelerini durdurdu. Bu sırada her iki gruba insülin ihtiyaçlarını karşılamaları için günde üç kez de insülin verildi.

1.5 yıl sonunda etkisiz ilaç verilen hastaların metabolizmalarının insülin üretme kapasitelerinin üçte birini yitirdiği ve vücutlarındaki şekeri düzenlemek için artık yüzde 50 daha fazla insüline ihtiyaç duydukları görüldü. Antikor verilenlerin ise insülin ihtiyaçlarının artmak yerine yüzde 12 azaldığı belirlendi. Tedavi en çok insülin üretme kapasitelerini hâlâ yarı yarıya koruyanlarda etkili oldu.

Grip semptomları

Öte yandan antikor verilen bütün hastalarda gribe benzer şikâyetler ve ateşle seyreden bir kan hastalığının semptomları görüldü. Ancak yan etkilerin tümü hafif ve geçiciydi.

Araştırmacılar, sonucun insülin bağımlısı şeker hastalarının, kendi bağışıklık sistemiyle tedavi edilmesi açısından çok ilginç olduğunu düşünüyor.
Yayın tarihi: 28.06.2005
939
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.