Sağlık

Diyabetlilerin şifalı bitkisi: Hibiskus

Diyabetlilerin şifalı bitkisi: Hibiskus

Diyabet hastalarında şeker düşürücü olarak kullanılan "hibiskus", süs bitkisi olarak da ilgi görüyor.

Adana'da faaliyet gösteren ve ünleri yurt geneline ulaşan aktarların tezgahlarını süsleyen "hibisküs"ün, haşlanarak içilmesi durumunda diyabet hastalarının şekerini düşürdüğü belirtiliyor. Aktarlar, diyabet hastalarının son yıllarda bu bitkiyi keşfetmeleri ve olumlu sonuç almalarının satışı artırdığını belirtiyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atabay Düzenli "Hibiskus"un 10'a yakın türünün bulunduğunu söyledi. Hibiskusun Türkiye'de sadece "trionum" diye adlandırılan türünün Çanakkale, Kırklareli, İstanbul, Kastamonu, Konya ve Mersin illerinde doğada bulunduğunu vurgulayan Düzenli, diğer türlerinin ise kültür bitkisi olarak yetiştirilebildiğini belirtti.
Düzenli, şöyle devam etti: "Hibiskusun değişik türleri değişik amaçlarla kullanılıyor, her türünün kökeni farklı ülkelere dayanıyor. En yaygın olanlarının anavatanı Afrika ve Asya. Afrika bamyası ya da kara bamya olarak bilinen türünün çiçeği haşlanıp diyabet hastalarında şeker düşürücü olarak kullanılıyor. Bu türün yapraklarını ıspanak gibi sebze olarak kullananlar da var. Çiçeği ayrıca kabızlık tedavisinde de değerlendiriliyor. Koku verici ve aynı zamanda çay olarak kullanılıyor."

Hibiskusun, çevre duvarı gibi değerlendirilen çit bitkisi de var. Bamyaya benzer kırmızı çiçekler açan bodur ağaç şeklindeki türünün anavatanı Çin. Hibiskusun bu türü halk arasında (Japon gülü ya da Çin gülü) olarak tanınıyor.

Şifalı bitki ilacın yerini tutamaz

ÇÜ Tıp Fakültesi Dahiliye Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Tetiker ise şifalı bitkilerin sağlık kuruluşlarınca onay görmüş olanlarının sağlığa faydalı olabileceğini ancak, bu bitkilere tamamen güvenilerek ilaçlı tedavinin kesilmemesi gerektiğini söyledi. Tetiker, "Hibiskus denilen bitki diyabet hastalarında şeker oranını düşürebilir ancak, hastalığı sonlandırdığı söylenirse buna inanmak mümkün değil. Kişi, ilaç yerine şifalı bitkiyi tercih ediyorsa yine de doktor kontrolünden uzaklaşmamasında fayda var" dedi.
Yayın tarihi: 29.11.2003
1155
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.