Sağlık

Diyabetli hastada ortalamanın üzerindeyiz

Diyabetli hastada ortalamanın üzerindeyiz

Türk Diyabet Vakfı Başkanı Temel Yılmaz, Türkiye`nin diyabetli hasta sayısında dünya ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi.

Yılmaz, A.A muhabirine, Türkiye`de 2,6 milyonu bilinen, 2,4 milyonu da gizli olmak üzere 5 milyon diyabetli bulunduğunu belirterek, "Türkiye`de diyabetin en yüksek olduğu il olan Gaziantep`i, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Adana izliyor" dedi. Bu illerde karbonhidrat içeren şekerli, unlu ve yağlı yiyeceklerden oluşan bir beslenmenin hakim olduğunu kaydeden Prof. Dr.Yılmaz, "Bu beslenme türü, şişmanlığa, şişmanlık da diyabete yol açıyor, yani fasit daire oluşuyor" diye konuştu. Diyabetten korunmak için ideal kilonun önemli olduğunu anımsatan Prof. Dr. Yılmaz, şöyle devam etti: "İdeal kilonun aşılması durumunda diyabete eğilim artıyor. Öncelikle beslenmede yağ ve şeker oranını düşürmek gerekir. Ayrıca az ve sık aralıklı bir beslenme modeli oluşturulmalı. Türkiye`de akşam yemekleri çok ağır. Fazla yemek yeniyor. Sabah ile öğle arası 4-5 saat, öğle ile akşam arası ise 8-9 saati buluyor. İngiltere`deki gibi saat 18.00`de yemek yemiyoruz. Ağır akşam yemeğinin tahribatını önlemek için, saat 16.00-17.00 dolayında mutlaka sandviç, tost, domates, salatalık gibi hafif yiyecekler yenilmeli. Eğer bu yapılırsa akşam sofraya tam aç oturulmazve daha az yemek yenir. Türkiye, diyabetli hasta sayısında dünya ortalaması üzerinde bir noktada."

ADA TOPLUMLARININ ÖZELLİĞİ
Dünyada, 10 milyonu insülün kullanan 140-160 milyon arasında diyabet hastası bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Yılmaz, ada toplumlarınailişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Diyabet, Kıbrıs adasında dünya ortalamasının 4 katı. Diyabet, genelde ada toplumlarında çok yüksek görülür. Çünkü, adalar kapalı toplumlar. Yani, yüzyıllardır yakın çevre ile evlenmeye dayalı akrabalık ilişkileri var. Genetik olarak çok yüklü genler taşıyorlar."

"AÇ KALMAYIN"
Prof. Dr. Yılmaz, diyabet hastalarına şu önerilerde bulundu: "Diyabetli hastaların, ilaç almaları nedeniyle uzun süre aç kalması doğru ve bilimsel değil. Diyabet, ciddi bir hastalıktır. Dikkat edilmezse çok tehlikeli boyutlara varır. Bu nedenle diyabetli hastaların uzun süre aç kalmamasını ve hatta oruç tutmamasını öneriyoruz. Diyabetli hasta, sık sık ve azar azar olmak koşulu ile önerilen besinlerle beslenmeli."
Yayın tarihi: 19.09.2002
832
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.