Sağlık

Diyabetik ayağa özel bakım

Diyabetik ayağa özel bakım

Ayaklarınızı her gün ılık suda 5-10 dakika bekleterek tahriş etmeyen bir sabun ile temizliğini yapmak, nasır tedavisini yaptırmak günlük bakımdan bazıları...

Diyabet hastalarında, kan şekerinin kontrol altına alınmaması sonucunda sinirlerin hasarı ve dolaşım bozuklukları ciddi boyutlara ulaşır. Bu nedenle diyabetlilerin ayaklarını her gün kontrol edip gerekli özeni göstermesi ve özel bir ayak bakımı uygulaması gerekir. İşte bakım sırasında size yardımcı olacak bazı öneriler:

• Ayağınızı yara, çatlak, kabarcık, nasır yönünden kontrol edin. Ayağınızda nasır olursa kesici aletlerle müdahalede bulunmayın. Nasırlar ileriki dönemlerde risk oluşturacağı için tedavi edilmelidir.

• Ayaklarınıza sıcak su torbaları, ısıtıcı petler veya diğer ısı kaynakları uygulamayın. Ciddi yanıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

• Ayak temizliğine özen gösterin. Ayaklarınızı her gün ılık suda 5-10 dakika beklettikten sonra tahriş etmeyin bir sabunla yıkayarak temizleyin. Uzun süre ayak banyolarından kaçının. Çünkü bu işlem ayak derinizin kurumasına, çatlamasına ve esnekliğinin bozulmasına yol açabilir.

• Ayağınıza uygun ayakkabılar seçin. Ayağınızı sıkmayın deri veya bez ayakkabılar giyin. Ayak yaralarının büyük bölümünü ayağa uygun ve rahat ayakkabılarla önleyebilirsiniz.

• Çıplak ayakla asla yürümeyin. Denizde, kumsalda, hatta evde dahi terlik kullanın. Parmak aralarına giren terlik ya da sandalet tipi ayakkabı giymeyin.

• Şayet ayağınızda bir yara oluşmuş ve bir hafta boyunca geçmemişse doktorunuz ya da hemşirenizle görüşün.
Yayın tarihi: 31.10.2006
906
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.