Sağlık

Diyabete karşı selenyum

Diyabete karşı selenyum

Diyabet dünyada en sık görülen hastalıklardan biri. Türkiye'de yaklaşık 2.5 milyon diyabet hastası bulunduğu tahmin ediliyor.

Dr. Çağrı Delilbaşı

Hastalık insülin üretimi veya kullanımındaki bozukluk sonucu kan şekerinin yükselmesiyle seyrediyor. Doktora tezini selenyum ve diyabet üzerine yapan Dr. Delilbaş, 3 yıl süren araştırmasıyla, elementin diyabete bağlı gelişen bozuklukları büyük oranda düzelttiğini ortaya koydu.

Selenyum niçin kullanılıyor?

Başta kanser önleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri nedeniyle günümüzde sıkça kullanılılıyor.

Araştırmayı nasıl yaptınız?

Deney hayvanları sıçanlara selenyum enjekte ederek yaptım. Sıçanlarda olumlu sonuç vermesi, insanlar için de benzer etkiyi doğurabileceği umudu veriyor.

Konuyla ilgili insan deneyleri yapan merkez var mı?

Birkaç yıldır insanlar üçerinde denenmeye başlanıldı. İnsanlara draje olarak veriliyor. Ayrıca selenyumun diyabetli hastalarda selenyum kan şekeri düzeyinde, kilo kontrolünde olumlu etkisiyle ilgili araştırmalar az da olsa yapılıyor.

Dişhekimi olarak böyle bir çalışma yapmak nereden aklınıza geldi?

Ben çene cerrahıyım. Dolayısıyla diyabetin çene kemiği ve kası üzerindeki etkileriyle ilgileniyordum. Kalp- damar sistemi, iskelet ve kas yapısı üzerinde ciddi hasarlara neden olan diyabetin tedavisinde son yıllarda antioksidan bileşiklerin kullanımı gündeme geldi. Biz de yaptığımız deneysel çalışmalar diyabet oluşturulan hayvanlara selenyum verilmesinin, kemik ve kas yapısında diyabete bağlı oluşan bozuklukları büyük oranda düzelttiğini gösterdi.

Çene kemiği ve kası üzerindeki etkinin vücuttaki diğer kemik ve kaslarda da aynı olması beklenir mi?

Araştırmada selenyumun önce çene kemiğine daha sonra çiğneme kaslarına olan etkisine baktım. Çene kası da diğer iskelet kasları gibi çizgili kas. Yani selenyumun vücuttaki herhangi bir kasta aynı etki yapması bekleniyor. Amacımız diyabet hekimlerinin selenyumun diyabet üzerdindeki olumlu etkilerine dikkatlerini çekmek.

Selenyum nasıl böyle bir etki gösteriyor?

Selenyumun antioksidan ve insülin benzeri etkileriyle diyabete bağlı komplikasyonları düzelttiği düşünülüyor. Diyabetle ilgilenen hekimlerin selenyumun etkilerine yönelik yapacağı çalışmalar, bu hastaların insülin dışındaki yararlı maddeleri de kullanabilmelerine olanak sağlayacaktır. Multivitaminlerle kombine olarak veya tek başına tablet şeklinde bulunan selenyumun özellikle diyabet hastaları tarafından 'doktor kontrolü'nde kullanılması bu hastalığın yol açtığı yıkımların düzeltilmesinde etkili olabilecektir. Bu konu ile ilgili insan çalışmaları son yıllarda yapılsa da daha fazla geniş kontrollü klinik çalışmalara gereksinim var.

Hazırlayan: Mesude ERŞAN/ Kelebek

Yayın tarihi: 06.10.2004
1079
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.