Sağlık

Diyabet vuruyor

Diyabet vuruyor

Dünyada dördüncü ana ölüm nedeni olarak gösterilen diyabet rahatsızlığına, Türkiye'de en fazla Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta rastlanıyor.

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, 'Türkiye Diyabet Epidemiolojisi Çalışması'nın İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Diyabet Bilim Dalı, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliğiyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Çalışmanın yapılma amacı Türkiye'de ilk kez diyabet ve bozulmuş diyabet toleransı (diyabet öncesi dönem-gizli şeker) görülme sıklığını araştırmak.

Türkiye'de yaklaşık 5 milyon diyabetli tespit edildiğini belirten Yılmaz, bu kişilerin 2.4 milyonunun 'gizli' 2.6 milyonunun ise 'aşikar diyabetli' olduklarını açıkladı.

Yılmaz, 'aşikar diyabetli' olanların büyük bölümünün ise böyle bir rahatsızlıklarının varlığından haberdar olmadıklarını vurguladı.

Yılmaz, diyabetin Türkiye'deki bölgesel dağılımına bakıldığında en yüksek rakamlara güney illerinden Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta rastlandığını açıkladı:

"Bu durum, bu bölgedeki yaşam tarzının değişikliğinden ileri gelmektedir. Bu illerdeki beslenme alışkanlıklarının fazlasıyla katı yağ, kırmızı et ve tahıla dayalı olması, fiziksel aktivitenin sınırlı olması ve bölge halkının olması gerekenden yüksek ağırlığa sahip olması diyabetli sayısının fazla olmasına neden olmaktadır."
Yayın tarihi: 02.02.2006
885
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.