Sağlık

Diyabet spreyi yolda

Diyabet spreyi yolda

Ağızdan sprey yoluyla kullanılan bir diyabet ilacının piyasaya çıkmaıs bekleniyor.

Amerikan Pfizer ve Fransız Sanofi-Aventis ilaç şirketleri tarafından geliştirilen ve ağızdan sprey yoluyla kullanılan bir diyabet ilacının bu yıl Avrupa ve ABD'de piyasaya çıkabileceği belirtildi. Sprey için Pfizer ve Sanofi-Aventis firmaları, halen ABD ve Avrupa'da ruhsat onayı bekliyor.

Diyabetlilerde kan şekerini kontrol altında tutmak için 80 yıldır en iyi yöntem olarak bilinen insülin iğnesine duyulan ihtiyacı bir hayli azaltacağı ifade edilen 'Exubera' adlı sprey için Pfizer ve Sanofi-Aventis firmaları, halen ABD ve Avrupa'da ruhsat onayı bekliyor.

İnsülinin kuru toz halindeki bir türevi olan ilaç, 7 yıl boyunca dünya genelinde 3 bin 500 kişi üzerinde denendi. Bilim adamları, hastalığın çok daha etkin bir şekilde kontrol altında tutulmasını sağlayacak olan diyabet spreyi sayesinde, hastalıkla birlikte görülebilen böbrek ve kalp yetmezlikleri ile felç riskinin azalacağını söyledi.
Yayın tarihi: 22.04.2005
871
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.