Sağlık

Diyabet komplikasyonlarının farklı nedenleri var...

Diyabet komplikasyonlarının farklı nedenleri var...

Diyabet konusunda ne kadar çok şey öğrenirseniz hastalığı o derece iyi kontrol altına alabilirsiniz, sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Diyabet hastalarının vücudunda çeşitli komplikasyonlar meydana gelir. Örneğin, küçük kan damarları hasar görür. Kan şekeri ve tansiyonun yüksek olması damarları zayfılatır. Zayıflayan, hasara uğrayan damar çoğu zaman çatlar.

Büyük kan damarlarının çatlaması, çoğu zaman kalp krizlerine, inmelerin gelişmesine, tansiyonun yükselmesine, kollara, bacaklara ve başa yetersiz kan gitmesine neden olabilir.

Tıpta nöropati adı verilen, sinirlerin hasar görmesi durumu, ayak ve bacakların aşağı kısımlarında karıncalanma, uyuşma, yanma, sızı ve zonklama hislerine neden olur. Sinirlerin zarar görmesi cinsel sağlığı da olumsuz etkiler. Erkeklerde ereksiyon bozuklukları, kadınlarda orgazma ulhaşmada azalma olabilir.

Diyabet hastalarında, enfeksiyonlarla mücadele edebilme yeteneği azalır. Enfeksiyonlar ağız, ayaklar, akciğer, mesane, kadınlık organları veya deride görülebilir.

Diyabetli kişilerde ayrıca ayak ve kasıkta sık sık cilt enfeksiyonlarına ve tırnak enfeksiyonlarına rastlanır. Kan şekerinin yüksek olduğu durumlarda deri ve diğer dokularda meydana gelen kayıplar, hasarlı veya ölü kısmın ameliyatla alınmasıyla iyileşebilir.

Hemen hemen er diyabetik hastada zaman içinde gelip geçici veya ilerleyici göz rahatsızlıkları görülebilir. Diyabetin görmeyi tehdit eden en önemli komplikasyonu retine hasarıdır.

Hasarı erken teşhis etmenin tek yolu, diyabet teşhisi konulduktan sonra tam bir göz muaypenesinden geçmektir. Diyabet hastalarının yılda en az bir kez göz muayenesinden geçmesinde fayda vardır.

Diyabet hastalırında böbreklerin hasar görmesine de sıkça rastlanır. Bu durum, 10 yılı aşan diyabet hastalarının çoğunda görülebilir. Nefropatinin tanısı, idrarda az miktarda albümin ölçümü ile konulabilir. Bunun yanısıra, erken dönem tanısı konduğunda yoğun insülin ve sıkı kontrol ile ilerlemesi durdurulur ve geriye döndürülür.
Yayın tarihi: 23.02.2003
743
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.