Sağlık

Dişleriniz için elma ve havuç

Dişleriniz için elma ve havuç

Diş Hekimi Nilgün Arın, elma ve havucun diş dostu olduğunu belirterek, şekerli ve kola gibi asitli içeceklerden uzaklaşılması gerektiğini söyledi.

Çocukların, 2.5 yaşından 5 yaşına kadar kendi başlarına diş fırçalayamadıklarını belirten Arın, bu dönemlerde çocuklara gece yatmadan önce "elma ve havuç" gibi dişleri temizleyen meyveler yedirilebileceğini kaydetti. Diş sağlığı açısından şekerli, yapışkan ya da asitli gıdaların ana öğün içerisinde tüketilmesi gerektiğini anlatan Dr. Arın, "Şekerli yapışkan gıda yendikten sonra dişlerin fırçalanması mümkün değilse, ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir. Öğün aralarında elma, havuç gibi sert dişleri temizleyip dişetine masaj yapacak gıdalar yenmelidir. Şekerli gıda yendikten sonra ağıza atılacak bir parça peynir şekerin çürük önleyici etkisini gidermek açısından önemlidir" dedi.

Diş fırçasının 2 ayda bir yenilenmesi gerektiğini belirten Arın: "Fırçanızı başkasının kullanmasına izin vermeyin. Günde 3 kez dişlerinizi fırçalayın. Önemli olan macunun fazlalığı değil, 3-4 dakika güzel bir şekilde dişlerinizi fırçalamaktır" uyarısında bulundu.
Yayın tarihi: 25.10.2003
1612
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.