Sağlık

Dişler 2 yaşından itibaren fırçalanmalı

Dişler 2 yaşından itibaren fırçalanmalı

Uzmanlar dişlerin 2 yaşından itibaren diş fırçalanmaya başlanması gerektiğini söylüyor.

Çocukların çok sevdiği renkli şekerlemeler kolalı içecekler, cips, şekerli sakız ve çikolata gibi gıdalar dişin düşmanı olmasının yanında, genel sağlığı da olumsuz etkiliyor.

Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Çelenk, süt dişinin bir sürme (çıkma), bir de düşme zamanı olduğunu belirterek, genelde halk arasında süt dişlerinin tedavi edilmesine gerek olmadığı, "nasılsa çürüyen süt dişi düşer, yerine yenisi gelir" gibi yanlış bir inanışın olduğunu söyledi. Tedavi edilebilir olan süt dişlerinin düşme vaktinden önce çekilmesinin sakıncalı olduğunu belirten Çelenk, şöyle dedi: "Bu dişler çocuğun beslenme fonksiyonunu, koruma ve ağız estetiğinin oluşmasını sağladığı gibi en önemli özelliği de yeni çıkacak daimi dişlere yer tutucu görevi görmesidir. Bu nedenle zamanından önce bu dişlerin çekilmesi sakıncalıdır. Süt dişlerinin çekilmesi yerine tedavi edilmesi diş sağlığı için koruyucu bir yöntemdir. 2 yaşından itibaren diş fırçalamaya başlanmalı. Süt dişleri için özel yapılmış diş macunları var. Bu macunlarda flor oranı oldukça düşük. Dişi korumada çok etken değildir. Ancak diş fırçalamada ve ağızhijyenini sağlamaya yardımcı olur. Her öğünden sonra fırçalama işleminin yapılması gerekir. Bu alışkanlığı kazandırmak için anne veya babanın fırçalamayı birlikte yapmaları gerekir. Çünkü çocuk aile bireylerini model alır."

Şekerlemelere dikkat edin!

Çelenk, çocukların çok sevdiği renkli şekerlemeler kolalı içecekler, cips, şekerli sakız ve çikolata gibi gıdaların diş düşmanı olduğunu, diş çürüklerinin yanında genel sağlığı da etkilediğini belirtti. Pedodonti bölümü olarak 0-16 yaş grubu çocukların ağız ve diş hastalıklarını tedavi ettiklerini söyleyen Çelenk, geçmişte günde sadece 1-2 hastayı muayene ettiklerini belirterek, ailelerin süt dişlerinin önemini kavradıkça bu sayının günde yaklaşık 80 hastaya kadar çıktığını söyledi.
Yayın tarihi: 15.02.2004
811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.