Sağlık

Disleksi yoksul çocukları etkiliyor

Disleksi yoksul çocukları etkiliyor

Yoksul çocuklardaki zor okuma (disleksia) sorununun erken yaşlarda keşfedilemediği ve bu sorunu aşmak için gerekli yardımı alamadıkları kaydedildi.

Abell Vakfı tarafından hazırlanan raporda, zor okuma sorununun tanımı ve teşhisinde yoksul çocuklar aleyhine uygulamalar bulunduğu gerekçisiyle yasada değişiklik yapılması istendi.

Raporu hazırlayan eğitim danışmanı Kalman R. Hettleman, ´´düşük gelirli ailelerin çocukları ve görece düşük zeka seviyesindeki çocuklar, eğitim kurumlarının düşündüğünün aksine, daha iyi yetişebilirler´´ diye konuştu.

Hettleman, eğitim sisteminin okuma zorluğu riski taşıyan çocuklarıokul öncesinde veya ana okullarında tespit etmesi gerektiğini savundu. Hettleman, 9 yaşına gelen çocukların bir yıl veya daha çok geri düşünce başarısız olduklarını düşünmeye başladıklarına işaret etti.

Raporda, büyük şehirlerde yaşayan çocukların yaklaşık yüzde 20´sinin ´´görünmez disleksik´´ olduğu ve bu çocukların geç tedavi edilmeleri veya edilmemelerinden dolayı okulda başarılı olamadıkları kaydedilerek, daha etkili tedavi ve teşhis yapılması durumunda bu oranın yüzde 6´ya ineceği ileri sürüldü.

Erken teşhis ve tedavi hakkı tanınması gerektiği savunulan raporda, bunun acil şekilde hayata geçirilmesi ve ahlaki bir medeni hak olarak uygulanması gerektiği belirtildi.

Mevcut yasalarda, zeka seviyeleri ile okumu seviyeleri arasında belirli bir fark görülen çocuklar için ´´disleksik´´ teşhisi yapılıyor. Hettleman ve diğer eğitimciler, mevcut standardın okuma seviyelerizeka seviyelerinden fazla düşük olmayan çocukları göz ardı ettiğine dikkati çekiyorlar.

Abell Vakfı´nın raporunda, risk grubundaki öğrencilere özel sınıflara başlamadan önce ekstra yardım sağlanması istendi.
Yayın tarihi: 07.03.2003
781
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.