Sağlık

Dişinizde çürük var mı?

Dişinizde çürük var mı?

Prof. Dr. Yaşar Aykaç; "Diş çürükleri sinüzit, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi, diyabet gibi önemli hastalıklara yol açıyor."

Ağız ve diş sağlığının genel vücut sağlığıyla ilişkisi nedir?

- Kalp ve böbrek yetmezliği, şeker ve ülser gibi sistemik hastalıkların ağız sağlığıyla direk ilişkisi var. Dişeti hastalığı bulunanlarda koroner damar hastalıkları daha sık görülüyor. Gerektiği gibi yapılmayan ağız ve diş bakımı, sistemik hastalıkların tedavisini güçleştirebiliyor ya da hastalık nedeniyle oluşan bağışıklık sistemi zayıflaması, dişlerimizin kaybına yol açabiliyor. Özellikle iyi kontrol altında tutulmayan şeker hastalarında, ağız bakımının aksaması, ağız ve dişlerde dönüşü olmayan hasarlar yaratabilir. Bu durumun kandaki glikoz düzeyi kontrolünü zorlaştırıyor.

Diş ağrısı enfarktüs belirtisi bile olabiliyor öyle mi?

- Bazen de enfarktüs (kalp krizi) gibi önemli bir hastalık diş çürüğü zannedilir. Ağrı kesicilerle ağrı geçiştirilmeye çalışılırken, hasta hayatını kaybedebilir. Araştırmalara göre, enfarktüs ağrılarının yüzde 6'sı dişe vuruyor. Diş doktoru bunu hemen anlayabilir. Bu nedenle, hastalara diş ağrılarını kendi kendilerine geçirmeye çalışmaları asla önerilmiyor.

Başka hastalıklarla ilişkisi...

- Temizliği yapılmayan ve bakımına yeterince özen gösterilmeyen sağlıksız diş ve dişetleri vücutta enfeksiyon odağı oluşturması nedeniyle diğer doku ve organları da olumsuz etkiler. Diş çürüklerinin, sinüzit, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi, diyabet (şeker hastalığı), solunum sistemi, kalp hastalıkları ve sindirim sorunları gibi önemli hastalıklara yol açtığı biliniyor.
Yayın tarihi: 16.11.2006
2488
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.