Sağlık

Dişçi korkusu tarihe karışıyor

Dişçi korkusu tarihe karışıyor

ABD'de uygulamaya konulan lazer yöntemi sayesinde dişçi koltuğunda gırgır makinesi ve uyuşturucu iğne ıstırabı son buluyor. Ancak, Diş Hekimliği Fakülteleri'nde böyle bir bölüm olmadığı için ayrıca Lazer Dişçilik Akademisi'ne giderek belge almak gerekiyor.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, ABD'de şimdiden binden fazla dişçi gırgır makinesi ve uyuşturucu iğne yerine lazer kullanmaya başladı. Dişleri lazerle tedavi edilen ya da doldurulan kişilerin hemen hiç acı duymadıkları belirtildi. Diş hekimleri, lazerin bir avantajının da kanama yapmaması olduğuna dikkat çektiler.

Lazer yöntemiyle ağzın değişik yerlerindeki dişler bir seferde doldurulabiliyor. Uyuşturularak yapılan dolgularda ise ağzın sadece bir tarafına iğne yapıldığı için hasta diğer dolgu için ikinci kez dişçiye gitmek zorunda kalıyor.

Lazer kullanımının henüz çok yeni olduğunu ve dişçilik okullarında bu alanda eğitim verilmediğini belirten uzmanlar, dişçilerin ya lazer üreticileri tarafından açılan kurslara devam etmek ya da Lazer Dişçilik Akademisi'ne yazılmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler.


Lazer gayet kullanışlı ama


Dolgu: Uyuşturucu iğneye ihtiyaç duyulmuyor, ancak gırgır makinesinden daha yavaş çalışıyor.

Hassas dişler: Tedavi daha çabuk yapılıyor, ancak her hastaya uygulanamıyor.

Dişetleri: Kanama olmuyor, ancak dişetleri daha yavaş iyileşiyor.

Kanal tedavisi: Lazer bakterileri öldürüyor, ancak kanal tedavisinin tamamı lazerle yapılamıyor.
Yayın tarihi: 11.07.2002
853
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.