Sağlık

Diş tedavinizi ihmal etmeyin!

Diş tedavinizi ihmal etmeyin!

Hastaların ramazanda oruçluyken en çok yönelttikleri sorular arasında "diş tedavisi yaptırabilir miyim?" bulunuyor.

Ramazan ayında oruç tutarken diş tedavilerini aksatmamamız gerektiği konusunda Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı'ndan Diş Hekimi Onur Öztürk uyarıda bulunuyor! Aksi takdirde tedavi edilemeyen dişlerin daha büyük sorunlara yol açabileceğini belirtiyor.

Tedavi konusunda kısıtlama yok
Hastaların ramazanda oruçluyken en çok yönelttikleri sorular arasında "diş tedavisi yaptırabilir miyim?" sorusunun yer aldığını ifade eden Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı'ndan Diş Hekimi Onur Öztürk , "Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre dolgu ve protez bir tedavi şeklidir ve bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur. Tedavinin her şekilde yapılabileceğini söylüyor.

Oruçluyken anestezi yaptırabilir, dişinizi çektirebilirsiniz. Fakat çekim sonrası kan ve tükürük yutulmadan kanamanın durdurulması sağlanmalıdır . Diş tedavisi sırasında kullanılan anestezi malzemesi, herhangi bir besleyici özelliği bulunmadığından, dolgu ve kanal işlemlerinin bile rahatlıkla yapılabileceğini vurguluyor."

Hastaların daha çok iftardan sonra gelip tedavilerini devam ettirmeyi tercih ettiklerini belirten Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı'ndan Diş hekimi Onur Öztürk şöyle devam ediyor:

Ağız sağlığı önemli
"Ağız hijyeni ve sağlığı bütün vücudu etkileyecek öneme sahiptir. Ağız içinde meydana gelen sorunlar, yalnızca bu bölgeyi değil, tüm sindirim sistemi üzerine olumsuz etki yapar. Ayrıca ağzın diğer görevleri olan konuşma, çiğneme, yutma gibi fonksiyonlarda da sıkıntılar baş gösterir. Ağzımızda diş ve dişeti problemlerinin olması, vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Ağız içinde olan ve tedavi edilmeyen bir enfeksiyon kalp, böbrek ya da eklemler gibi yapılarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Ayrıca yemeklerden sonra fırçalanmayan bir ağızda diş etleri üzerinde biriken plak tabakası, eğer ihmal edilirse, dişetlerinin kızarıp şişmesine yol açabilir. Dişeti problemleri, aynı zamanda ağız kokusuna da neden olur. Oruçluyken de ağız ve diş sağlığımıza gereken özeni gösterip diş tedavilerimizi ihmal etmememiz gerekiyor. Din adamları tarafından da defalarca onaylandığı gibi diş temizliği ve tedavileri sırasında suyu ve kanı yutmadıkça oruç bozulmadığından diş tedavileri de rahatlıkla uygulanabilir. Bunun yanı sıra kanal ve dolgu işlemlerinde kullanılan anestezi de, besin maddesi olmadan yapılan birçok işlem de orucu etkilemez."

Diş hekimi kontrolü şart
Hastalardan bir çoğunun oruçluyken ani diş ağrısı nedeniyle kliniğe geldiğini vurgulayan Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı'ndan Diş Hekimi Onur Öztürk , "ani diş ağrısında ilk olarak hastalar ağrı kesici kullanıyorlar, ağrı kesici ile su içerse orucu bozulur, ramazanda tatsız süprizlerle karşılaşmamak için diş hekimi kontrolünün şart olduğunu belirtiyor."
Yayın tarihi: 29.09.2007
876
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.