Sağlık

Diş taşları alınmazsa diş kaybı ile sonuçlanabilir

Diş taşları alınmazsa diş kaybı ile sonuçlanabilir

Diş taşları ve mikro organizmaları yok eden diş temizletme işleminin, yöntemine uygun yapılması halinde diş minesinin zarar görmeyeceğini söylendi.

Herkesin sağlıklı, beyaz ve parlak dişlere sahip olmak isteyeceğini, bunun için bazı koşulların yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti. Dişlerin periyodik aralıklarla, usulüne uygun biçimde fırçalanması halinde diş taşları ve mikro organizmaların önüne geçmenin mümkün olacağını belirten Günbay, diş temizletme işlemine, genelde ağız bakımına yeterince önem vermeyenlerin ihtiyaç duyduğunu anlattı. Günbay, dişlerin durumuna göre altı ayda bir temizletme işlemi yaptırılabileceğini vurgulayarak şöyle dedi: "El aletleri, fırça, temizleme macunu ve tozlarıyla yapılan diş temizletme işlemi için genelde gençler diş hekimine başvuruyor. Bunların içinde de hanımlar çoğunluğu oluşturuyor. Temizletme işlemi dişlerin sağlığı için yapılıyor, ama gençler aynı zamanda hoş görünme kaygısıyla beyaz ve parlak dişlere sahip olmak istiyor. Dişlerdeki kararma ve sararmalar onları rahatsız ediyor. Zaten sigara, çay, kahve, kola ve asitli içeceklerin dişlerde yol açtığı sararma ve kararmalar, mikro organizmaların yaşamasına ortam hazırlıyor." Prof. Dr. Günbay, diş temizliğiyle diş eti hastalıkları ve çürümelerin önüne geçildiğine dikkati çekerek, şunları söyledi: "Tükrük bezlerinden gelen salgılardaki bileşenlerden oluşan diş taşları mutlaka alınmalıdır. Genelde 30 ve 40`lı yaşlardaki kişilerde ortaya çıkan diş taşları alınmazsa diş etlerinde kanama, diş eti rahatsızlıkları, dişi tutan dokularda harabiyet ve diş kaybına kadar giden sonuçlarla karşılaşma riski var."
Yayın tarihi: 30.12.2002
731
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.