Sağlık

Diş Sağlığında Kulaktan Dolma 10 Bilgi

Diş Sağlığında Kulaktan Dolma 10 Bilgi

Vücudumuzdaki birçok rahatsızlığın habercisi olan ağız ve diş hastalıklarıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir? İşte cevabı...

Güncellenme tarihi:

Birçok hastalığın ağız ve diş sağlığına gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklandığını ve halk arasında diş sağlığı ile ilgili pek çok yanlış uygulama ve tedbirin doğru sanıldığını belirten Hospitadent Hastanesi‘nden Dt. Selçuk Özbölük, yalnızca “diş ağrısı” olarak adlandırılan belirtilerin bile temelde bazı önemli tıbbi ve psikolojik sorunların habercisi olabileceğini söyledi.

Ülkemizde ağız ve diş sağlığı konusunda yeterince bilinç oluşmadığına dikkat çeken Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Selçuk Özbölük, “Ağız ve diş hastalıklarında meydana gelen bozukluklar; beslenme, çiğneme problemleri, tat alma, gülme, kahkaha atma, uyku ve konuşma gibi fonksiyonel işlevleri negatif yönde etkileyebilmekte. Bunlara bağlı olarak da sosyal ilişkilerde zayıflama, utangaçlık, özgüven kaybı, anksiyete ve depresyon gibi psikososyal sonuçlar ortaya çıkabilmekte” dedi. Dt. Özbölük, ağız ve diş sağlığı ile ilgili doğru sanılan 10 yanlışı anlattı:

Sert Diş Fırçası Kullanmak Dişleri Bembeyaz Yapar!

Yanlış! Çünkü önemli olan fırçanın sertliği değil, fırçalama tekniğidir. Diş fırçası, sentetik kıldan yapılma olmalıdır.

Hamilikte Diş Kaybı Olması Çok Normaldir, Anne Adayları Diş Kaybı Yaşayabilir!

Yanlış! Ağız bakımlarını doğru ve düzenli yapan bir anne adayı için böyle bir durum söz konusu değildir.

Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptırmak Bebek için Sakıncalıdır!

Yanlış! Hamileliğin her döneminde aciliyet gerektiren diş tedavileri yapılabilir.

Çocuk Dişleri İğne ile Çekilirse Bir Daha Çıkmaz!

Yanlış! Burada önemli olan hangi dişin çekildiğidir, dişin iğne ya da başka bir şey ile çekilmesinin önemi yoktur.

Süt Dişlerinin Yerine Daha Sonra Kalıcı Dişler Geleceğinden Süt Dişlerinin Önemi Yoktur!

Yanlış! Süt dişleri kapladıkları alanla kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı dişler için yer tutmaktadır. Bu nedenlerle süt dişleri çok önemlidir.

Bir Kez Diş Taşı Temizliği Yaptırdıktan Sonra Her Zaman Yaptırmak Gerekir!

Yanlış! Diş taşı temizliğinde diş yüzeyine ait olmayan maddeler (plak, diş taşı) temizlenir. Yani diş taşı temizliği yapılmış ya da yapılmamış olsun ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece diş taşlarının oluşumu kaçınılmaz.

Çapraşık Dişler Ancak Küçük Yaşlarda Düzelebilir!

Yanlış! Çapraşık dişler her yaşta düzgün hale getirilebilir. Tel tedavisi her yaştan kişiye uygulanır.

Dişleri Fırçalarken Diş Etlerinin Kanaması Normaldir!

Yanlış! Diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

Ağrıyan Dişe Aspirin Koymak Gerekir!

Yanlış! Dişin üzerine konulan aspirin ağrınızı dindirmediği gibi, ıstırabınızı da arttırır. Çünkü diş etinizde yara açar.

Ağız Kokusu Herkeste Olur!

Yanlış! Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, bademcik iltihaplanmaları sonucu meydana gelebilir.

 

Yayın tarihi: 11.09.2014
5751
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.