Sağlık

Diş sağlığı tüm vücutta etkili

Diş sağlığı tüm vücutta etkili

Diş sağlığını korumanın en etkili yolu düzenli fırçalamak...

Sağlık Bakanlığı, sağlıksız dişlerin vücuttaki tüm sistemleri olumsuz etkilediğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye'de diş ve diş eti hastalıklarının önemli bir sağlık sorunu olduğunu açıkladı.

Diş ve diş eti hastalıkları, sigara ve tütün kullanımı, yanlış beslenme, ağız, diş sağlığı bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolüne yeterince önem verilmemesi gibi sebeplerden kaynaklanıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre diş ve diş eti hastalıkları, Türkiye'deki insanların yüzde 74'ünü yaşamlarının bir döneminde etkileyerek, diş kayıplarına yol açıyor.

Diş eti hastalıklarının ise diş kökünün bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyebileceği ifade ediliyor.

Sağlık Bakanlığı, diş çürüklerinin, sinüzit, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi, diyabet, solunum sistemi ve kalp hastalıkları ile sindirim sorunlarına yol açabileceğini de belirtti.

Dişlerin ağrımamasının sağlıklı olduğu anlamına gelmediğine dikkat çeken açıklamada, "diş ağrısının olması için diş çürüğünün çok ilerlemiş olması gerekiyor" denildi.

Sağlık Bakanlığı, diş çürüklerinin tedavi edilebilir dönemde belirlenmesi için, ağrı oluşmasını beklemeden senede en az iki kez diş hekimine giderek dişlerin muayene ettirilmesini de tavsiye ediyor.

Açıklamada, asit ve karbonhidratların dişin koruyucu tabakası olan diş minesi üzerinde küçük delikçikler oluşturduğu, bu deliklerin giderek genişlediği de belirtildi.

Özellikle çocukların aşırı asitli ve şekerli yiyeceklerden uzak durmaları, bu yiyecekleri yedikten sonra mutlaka dişlerini fırçalamaları isteniyor.

En etkili koruma düzenli diş fırçalama

Dişlerin sert cisimlerle karıştırılmaması, fındık, ceviz gibi kabuklu yiyeceklerin dişlerle kırılmaması gerektiği belirtilen açıklamada, dişleri korumanın en etkili yolunun düzenli fırçalamak olduğu kaydedildi.

Diş fırçalamanın ilk adımının ise doğru fırça seçimi olduğu ifade edilirken en uygun fırçanın, naylon ve orta sertlikteki fırçalar olduğu belirtildi.

Açıklamada, sağlıklı diş etlerinin fırçalama sırasında kanamadığı ve kanayan diş etlerinin hastalıklı dişlerin göstergesi olduğu da vurgulandı.
Yayın tarihi: 18.02.2006
791
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.