Sağlık

Diş problemleri sosyal hayatı engelliyor

Diş problemleri sosyal hayatı engelliyor

İngiltere'nin Kuzey Batısında bulunan 15 diş hastanesinde 718 hasta üzerinde gerçekleştirilen son araştırmanın sonuçlarına göre İngilizler'in yarısından fazlası dişlerinin kötü göründüğünü düşündüğü için birçok ortamda utangaç tavırlar sergilerken üçte biri dişlerinin ya da protezlerinin görüntüsünden çok rahatsız.

Geçen yıl yapılan bir ankette İngiliz nüfusunun %10'u dişlerinde hissettikleri rahatsızlıklardan ve acıdan dolayı sosyalleşemediklerini belirtirken üçte biri ise çiğneme problemleri yüzünden birçok yemeği yiyemediklerinin altını çizmişti.

Amerikan Diş Derneği Sağlık Araştırma Merkezi ikinci direktörü Dr. L. Jackson Brown yapılan çalışmada incelenen hastaların utangaçlıklarının taktıkları protezler ve ağızlarındaki diş sayısının azlığı düşünüldüğünde normal sayılabileceğini belirtti.

Dr. Jane Weintraub konuyla ilgili şöyle konuştu "Bu araştırma gösteriyor ki insanların ağız sağlığının yaşamları üzerinde büyük bir etkisi var. İnsanlar genelde ağız ve diş sağlığının yemek yemek, konuşmak ve duygusal ilşkiler kurmayla doğrudan bağlantılı olduğunu düşünmüyorlar".
Yayın tarihi: 18.06.2003
822
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.