Sağlık

Diş macununuzu değiştirin

Diş macununuzu değiştirin

Dişlerdeki bakterilerin etkisiz hale gelmesinde kullanılan diş macununun belli dönemlerde değiştirilmesi önemli rol oynuyor.

Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcil, diş sağlığında kullanılan diş macunu ve fırçanın büyük önem taşıdığını söyledi.

Kullanılan diş macununun zaman içinde ağızdaki bakterilere karşı istenen etkiyi göstermeyebildiğini belirten Evcil, "diş macunu hekim tavsiyesiyle belli zaman dilimlerinde değiştirilmelidir" dedi.

Evcil, "diş macunu kullanımının amacı ağızda bakteri plağı oluşmasını engellemek ve olası çürüğün önüne geçmektir. Ağızdaki mekanik ve hijyenik temizliğin sağlanmasında diş macununun önemi büyüktür" diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcil, kullanılan diş macununun içinde partikül bulunmamasına ve daha kaygan bir yapıda olmasına dikkat edilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Diş fırçalarının ise dört ayda bir değiştirmeleri gerektiğine dikkat çeken Evli, fırçaların yuvarlak uçlarının zamanla yıprandığını ve değiştirilmezse dişlere zarar vereceğini açıkladı.

Diş fırçalanma şekline de değinen Evcil, dişlerin diş etinden dişe doğru yuvarlak masaj hareketi yapılarak, ağza basınç uygulamadan fırçalanması gerektiğini söyledi.

Macunun az miktarda kullanılması gerektiğini de belirten Evcil, "diş fırçalarken bol miktarda macun kullanmanın bir faydası yoktur. Mercimek tanesi kadar macun kullanmak yeterlidir" dedi.

Evcil, kullanılan diş macununun dişleri beyazlattığı yönündeki iddialarının da gerçeği yansıtmadığını savundu.

www.cnnturk.com
Yayın tarihi: 30.07.2005
852
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.