Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

'Diş Koruma Günleri' 5 yaşında

'Diş Koruma Günleri' 5 yaşında

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) ve Colgate'in, Sağlık Bakanlığı'nın katkısıyla düzenlediği "5. Diş Koruma Günleri" kapsamında, isteyen herkes gönüllü diş hekiminden randevu alıp, ücretsiz muayene olabilecek.

Bu hekimlerle ilgili iletişim bilgilerine 0800 261 64 07 numaralı telefondan ulaşılabilecek. Kampanya kapsamında ayrıca 6-12 yaş arası çocuklara da çürük önleyici fissür örtücü ücretsiz olarak uygulanacak.

Kabataş Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Colgate Palmolive Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Pura, Türkiye'de yılda kişi başına tüketilen macun miktarının 86 gram olduğunu belirterek, "Yılda 3 kişilik bir aileye bir diş fırçası düşüyor. Herhalde kim kaparsa o fırçalıyor" dedi.

"Yalnızca 32 Tane. Korumak Sizin Göreviniz"

Sloganlı kampanyanın amacının, ülkede ağız ve diş sağlığı ile koruyucu dişhekimliği bilincini geliştirmek ve hekime düzenli gitme alışkanlığını kazandırmak olduğunu kaydeden Pura, şöyle devam etti: "Türkiye çapında yaklaşık 4 bin gönüllü diş hekiminin katılımıyla gerçekleştirilecek Diş Koruma Günleri'nde, bu yıl 250 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor. İsteyen herkes, 2 Ekim tarihine kadar gönüllü diş hekiminden randevu alarak ücretsiz muayene olabilecek. Bu hekimlerle ilgili iletişim bilgilerine 0800 261 64 07 numaralı telefondan ulaşılabilecek. Kampanya kapsamında ayrıca 6-12 yaş arası çocuklara da çürük önleyici fissür örtücü ücretsiz olarak uygulanacak."

DİŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ

TDB Başkanı Celal Yıldırım da diş ve dişeti rahatsızlığının, yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeniyle insanların karşılaştığı başlıca sağlık sorunlarından olduğunu söyledi.

Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre, dişeti rahatsızlığı olan 100 çocuktan 80'inin ideal kilosunda bulunmadığını anlatan Yıldırım, şöyle dedi: "Türk toplumunun yüzde 12.5'i hayatı boyuncu diş hekimiyle tanışmamış. 12-13 yaş grubunun yüzde 84'ünün dişleri çürük. Türkiye'de kişilerin ağız ve diş sağlığına ilişkin yeterli bilgisi var, ancak bu bilgi bir türlü alışkanlığa dönüşemedi. Ağız ve diş sağlığı, sağlık harcamaları arasında en yüksek maliyete sahip harcamalar arasında dördüncü sırada yer alıyor. Oysa diş ve dişeti hastalıkları için koruyucu programların maliyeti, tedavi masraflarının 13'te 1'i."

Yayın tarihi: 22.09.2004
1003
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.