Sağlık

Diş hekimlerinin derdi

Diş hekimlerinin derdi

İstanbul'da bir diş hekimine on bin hasta düştüğünü biliyor muydunuz?

İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Rifat Yüzbaşıoğlu, kamu sektöründe 10 bin kişiye bir dişhekimi düştüğünü, İstanbul'da kamuda sadece 600 hekimin çalıştığını ve 10 milyon nüfusu olan kentte ağız ve diş sağlığı hizmetini yeterince vermenin imkansız olduğunu söyledi.

The Marmara Oteli'nde 21-27 Kasım Ağız Diş Sağlığı Haftası nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Yüzbaşıoğlu, kamuda hastalara 3 ay sonraya sevk verildiğini, özel muayenehanelere sevk yapılmadığını kaydetti. Kamuda çalışan hekimlerin yoğun bir hasta talebiyle karşı karşıya kaldıklarına değinen Yüzbaşıoğlu, 'Gelişmiş ülkelerde böyle bir tablo göremezsiniz' diye konuştu.

Türkiye'de ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla kurulan sistemin kötü işleyişi nedeniyle sorunlar yaşandığına değinen Yüzbaşıoğlu, 'Ülkemizde 13-14 bin diş hekimi olması gerekirken 18 bin 500 dişhekimi var. Ancak bu kadar dişhekimine gelecek hasta yok. Çünkü hastalar tedavinin parasını çoğu zaman ceplerinden ödediklerinden, kamuda ise aylarca beklediklerinden yılda bir kez bile diş hekimine gitmiyorlar' dedi.
Yayın tarihi: 25.11.2005
828
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.